Svampe Storbritannien Storbritannien, Europa: ID-svampe, paddehatte identifikation almindelige navne

Arteliste - Mangfoldighed - Økologi - Identifikationsvejledning - Spiselige svampe - Giftige svampe - Anvendelse af svampe - Videnskabssvampeidentifikation Colus hirudinosus Parasoller - Macrolepiota procera Gul Stagshorn - Calocera viscosa Agaricus bisporus, basidier Fairy Inkcap - Coprinellus disseminatus Fly Agaric - Amanita muscaria Parafyser af Aleuria aurantia Kantarelle - Cantharellus cibarius Tulostoma brumale Violet webcap - Cortinarius violaceus- Billedgallerier
  • Agaricaceae - Ægte svampe osv
  • Amanitaceae - Amanita og allierede
  • Ascomycetes - Cup og kolbe svampe
  • Bolbitiaceae - Markhætter og allierede
  • Boletales - Boletes og allierede
  • Beslag og skorpesvampe
  • Cantharellales
  • Clavariaceae
  • Cortinariaceae - Webkapper
  • Dacrymycetaceae
  • Entolomataceae - Pinkgills og allierede
  • Gasteromycetes - Puffballs osv
  • Heterobasidiomycetes - Jelly Fungi
  • Hygrophoraceae - Vokshætter og trævoks
  • Inocybaceae - Fibrecaps og allierede
  • Lyophyllaceae - Domecaps og allierede
  • Marasmiaceae - faldskærme og allierede
  • Mycenaceae - motorhjelme og allierede
  • Pleurotaceae - østers og allierede
  • Pluteaceae
  • Psathyrellaceae - Brittlestems og allierede
  • Russulaceae - mælkehætter og brækfugle
  • Strophariaceae - Slimhætter og allierede
  • Tricholomataceae - Riddere og allierede
  • Slimforme (ikke rigtig svampe!)

Billeder, beskrivelser, taksonomisk historie, habitat og udbredelsesinformation om mere end 700 svampearter er tilgængelige via denne sorterbare indekstabel ...

(Svampe, der er anført her, tilhører - klasse Basidiomycota, medmindre det er markeret Asc = Ascomycota, Zyg = Zygomycota.)

A til Z af

Videnskabelige navne

A til Z af

Almindelige navne

A til Z af

Mykologiske familier

Farve (masse)

Sporer - ca.

Inonotus radiatus Alderbeslag Hymenochaetaceae 02
Ciboria-caucus Alder Cup Sclerotiniaceae (Asc) 01
Pholiota alnicola Alder Scalycap Strophariaceae 09
Exidia recisa Amber Jelly Auriculariaceae 01
Laccaria amethystina Amethyst bedrager Hydnangiaceae 01
Mycena arcangeliana Angel's Bonnet Mycenaceae 01
Pleurocybella porrigens Angel's Wings Marasmiaceae 01
Lentinellus cochleatus Anisblå cockleshell Auriscalpiaceae 01
Clitocybe odora Anistragt Tricholomataceae 01
Clavulinopsis luteoalba Abrikosklub Clavariaceae 01
Geastrum fornicatum Buet Earthstar Geastraceae 10
Entoloma pleopodium Aromatisk Pinkgill Entolomataceae 05
Ganoderma applanatum Kunstnerens beslag Ganodermataceae 09
Tricholoma virgatum Ashen Knight Tricholomataceae 01
Parasola leiocephala Skaldet blækhætte Psathyrellaceae 12
Melanoleuca melaleuca Skaldet ridder Tricholomataceae 02
Astraeus hygrometricus Barometer Earthstar Diplocystidiaceae 10
Imleria badia Bay Bolete Boletaceae 07
Peziza badia Bay Cup Pezizaceae (Asc) 01
Polyporus durus Bay Polypore Polyporaceae 01
Geastrum pectinatum Næbbet Earthstar Geastraceae 10
Amanita ovoidea Skægget Amanita Amanitaceae 01
Agrocybe molesta Bearded Fieldcap Strophariaceae 09
Lactarius pubescens Skægget mælkehætte Russulaceae 02
Hericium erinaceus Skæggetand Hericiaceae 01
Neobulgaria pura Bøg Jellydisc Helotiaceae (Asc) 01
Tricholoma scioder Bøg ridder Tricholomataceae 01
Lactarius blennius Bøg mælkehætte Russulaceae 02
Hypoxylon fragiforme Bøg Woodwart Xylariaceae (Asc) 01
Xylaria carpophila Bøgemast Candlesnuff Xylariaceae (Asc) 12
Russula nobilis Bøgetræsikringsmiddel Russulaceae 01
Fistulina hepatica Oksekødsvamp Fistulinaceae 05
Ganoderma pfeifferi Bivoksbeslag Ganodermataceae 09
Clavulinopsis paraply Beige koral Clavariaceae 01
Inocybe sindonia Beige fiberkapsel Inocybaceae 09
Laccaria bicolor Bicoloured bedrager Hydnangiaceae 01
Entoloma bloxamii Big Blue Pinkgill Entolomataceae 05
Leccinum scabrum Birch Bolete Boletaceae 07
Tricholoma fulvum Birch Knight Tricholomataceae 01
Lenzites betulinus Birch Mazegill Polyporaceae 01
Lactarius tabidus Birch Milkcap Russulaceae 04
Piptoporus betulinus Birch Polypore Fomitopsidaceae 01
Cortinarius triumferer Birch Webcap Cortinariaceae 08
Russula grata Bitter mandel Brittlegilll Russulaceae 02
Caloboletus calopus Bitter bøg Bolete Boletaceae 09
Tylopilus felleus Bitter Bolete Boletaceae 06
Postia stiptica Bitter beslag Fomitopsidaceae 01
Tricholoma acerbum Bitter Knight Tricholomataceae 01
Panellus stipticus Bitter Oysterling Mycenaceae 01
Hebeloma sinapizans Bitter giftgift Strophariaceae 09
Sarcodon scabrosus Bitter tand Bankeraceae 09
Bulgarien undersøgere Sort Bulgar Bulgariaceae (Asc) 12
Boletopsis perplexa Sort Falsebolete Bankeraceae 01
Morchella elata Black Morel Morchellaceae (Asc) 02
Phellodon niger Sort tand Bankeraceae 01
Mycena pelianthina Blackedge motorhjelm Mycenaceae 01
Pluteus atromarginatus Blackedge Shield Pluteaceae 05
Cyanoboletus pulverulentus Blackening Bolete Boletaceae 07
Russula nigricans Blackening Brittlegill Russulaceae 01
Hygrocybe conica Blackening Waxcap Hygrophoraceae 01
Polyporus leptocephalus Blackfoot Polypore Polyporaceae 01
Disciotis venosa Blegemiddelkop Morchellaceae (Asc) 02
Cortinarius sanguineus Bloodred Webcap Cortinariaceae 08
Russula sanguinaria Bloody Brittlegill Russulaceae 02
Russula chloroides Blue Band Brittlegill Russulaceae 02
Entoloma serrulatum Blue Edge Pinkgill Entolomataceae 05
Stropharia caerulea Blå rundhoved Strophariaceae 11
Tricholoma columbetta Blue Spot Knight Tricholomataceae 01
Cortinarius collinitus Webcap med blå bælte Cortinariaceae 08
Cyanosporus subcaesius Blueing beslag Fomitopsidaceae 01
Psilocybe cyanescens Blueleg Brownie Strophariaceae 11
Amanita rubescens Blusher (The) Amanitaceae 01
Daedaleopsis confragosa Rødmende beslag Fomitopsidaceae 01
Leucocoprinus badhamii Blushing Dapperling Agaricaceae 01
Hygrocybe ovina Blushing Waxcap Hygrophoraceae 01
Agaricus sylvaticus Blushing Wood Mushroom Agaricaceae 10
Mitrula paludosa Bog Beacon Helotiaceae (Asc) 01
Galerina paludosa Bog Bell Strophariaceae 09
Spinellus fusiger Motorhjelmform Mucoraceae (Zyg) 01
Tricholoma focale Booted Knight Tricholomataceae 01
Suillus bovinus Kvæg Bolete Suillaceae 03
Pleurotus cornucopiae Forgrening Oyster Pleurotaceae 02
Hypholoma lateritium Brick Tuft Strophariaceae 11
Kretzschmaria deusta Skør Cinder Xylariaceae 12
Stereum rugosum Broadleaf Bleeding Crust Stereaceae 01
Boletus aereus Bronze Bolete Boletaceae 07
Amanita regalis Brown Fly Agaric Amanitaceae 01
Panaeolina foenisecii Brown Mottlegill Bolbitiaceae 10
Paxillus involutus Brun Rollrim Paxillaceae 03
Cortinarius purpurascens Blå mærker Webcap Cortinariaceae 08
Armillaria gallica Bulbous honning svamp Physalacriaceae 01
Mycena hæmatopus Burgundydrop motorhjelm Mycenaceae 01
Tricholoma ustale Burnt Knight Tricholomataceae 01
Rhodocollybia butyracea Smørhætte Marasmiaceae 02
Hygrocybe ceracea Smør voksdæksel Hygrophoraceae 01
Amanita caesarea Cæsars champignon Amanitaceae 01
Xylaria hypoxylon Candlesnuff svamp Xylariaceae (Asc) 12
Lepiota felina Cat Dapperling Agaricaceae 01
Geopora sumneriana Cedar Cup Pyrenomataceae (Asc) 01
Hygrocybe russocoriacea Cedarwood Waxcap Hygrophoraceae 01
Boletus edulis Cep eller Penny Bun Boletaceae 07
Cantharellus cibarius Kantarelle Cantharellaceae 01
Russula cyanoxantha Kulbrænder Russulaceae 01
Laetiporus sulphureus Chicken of the Woods Polyporaceae 01
Clitocybe phaeophthalma Chicken Run Tragt Tricholomataceae 01
Pycnoporus cinnabarinus Cinnabar beslag Polyporaceae 01
Fuscoporia ferrea Kanel porecrust Hymenochaetaceae 01
Cortinarius cinnamomeus Kanel Webcap Cortinariaceae 08
Clitocybe nebularis Overskyet tragt Tricholomataceae 01
Ampulloclitocybe clavipes Klubfod Hygrophoraceae 01
Mycena inclinata Klynget motorhjelm Mycenaceae 01
Psathyrella multipedata Clustered Brittlestem Psathyrellaceae 12
Lyophyllum ødelægges Clustered Domecap Lyophyllaceae 01
Gymnopus sammenløber Clustered Toughshank Marasmiaceae 01
Tricholoma portentosum Kulmand Tricholomataceae 01
Terana caerulea Koboltskorpe Phanerochaetaceae 01
Lactarius glyciosmus Kokosmælk Russulaceae 02
Geastrum triplex Collared Earthstar Geastraceae 10
Marasmius rotula Faldskærm med krave Marasmiaceae 01
Agaricus bisporus Kommerciel knapchampignon Agaricaceae 10
Crucibulum laeve Fælles fuglerede Agaricaceae 02
Mycena galericulata Fælles motorhjelm Mycenaceae 01
Melanoleuca polioleuca Almindelig kavaler Tricholomataceae 02
Scleroderma citrinum Fælles Earthball Sclerodermataceae 10
Scutellinia scutellata Almindelig øjenvipper Pyronemataceae (Asc) 01
Agrocybe vandrer Fælles felthætte Strophariaceae 09
Clitocybe gibba Fælles tragt Tricholomataceae 01
Mollisia cinerea Almindelig grå diskotek Dermateaceae (Asc) 01
Coprinopsis atramentaria Almindelig blækkappe Psathyrellaceae 12
Dacrymyces stillatus Almindelig geléplet Dacrymycetaceae 01
Lycoperdon perlatum Almindelig puffball Agaricaceae 10
Gymnopilus penetrans Fælles Rustgill Strophariaceae 08
Psathyrella piluliformis Almindelig stub Brittlestem Psathyrellaceae 12
Parasola conopilus Konisk Brittlestem Psathyrellaceae 12
Postia caesia Nåletræsblåt beslag Fomitopsidaceae 01
Stropharia hornemannii Nåletræ rundhoved Strophariaceae 11
Hypholoma capnoides Nåletræer Strophariaceae 11
Baeospora myosura Conifercone Cap Marasmiaceae 01
Chroogomphus rutilus Kobberspids Gomphidiaceae 12
Nectria cinnabarina Koralplet Nectriaceae (Asc) 12
Gyroporus cyanescens Kornblomst Bolete Gyroporaceae 02
Russula xerampelina Krabbe Brittlegill Russulaceae 02
Colus pusillus Craypot Stinkhorn Phallaceae 07
Dermoloma cuneifolium Skør hætte Tricholomataceae 01
Entoloma sericellum Cream Pinkgill Entolomataceae 05
Clavulina coralloides Crested Coral Clavulinaceae 01
Rubinoboletus rubinus Crimson Bolete Boletaceae 07
Hygrocybe punicea Crimson Waxcap Hygrophoraceae 01
Russula densifolia Overfyldt Brittlegill Russulaceae 01
Geastrum coronatum Kronet Earthstar Geastraceae 10
Exidia nucleata Crystal Brain Auriculariaceae 01
Macrocystidia cucumis Agurk Cap Marasmiaceae 06
Lactarius camphoratus Curry mælkehætte Russulaceae 02
Geastrum floriforme Daisy Earthstar Geastraceae 10
Cortinarius bolaris Dappled Webcap Cortinariaceae 08
Cyclocybe erebia Mørk felthætte Strophariaceae 10
Armillaria ostoyae Mørk honning svamp Physalacriaceae 01
Tricholoma atrosquammosum Dark Scaled Knight Tricholomataceae 01
Hygrocybe spadicea Date Waxcap Hygrophoraceae 01
Russula aurora Dawn Brittlegill Russulaceae 01
Xylaria polymorpha Dead Man's Fingers Xylariaceae (Asc) 12
Inocybe erubescens Dødelig fiberkapsel Inocybaceae 09
Cortinarius rubellus Dødelig webcap Cortinariaceae 08
Amanita phalloides Deathcap Amanitaceae 01
Laccaria laccata Bedrager Hydnangiaceae 01
Suillellus queletii Bedrager Bolete Boletaceae 07
Tricholoma sejunctum Bedrager Ridder Tricholomataceae 01
Pluteus cervinus Deer Shield Pluteaceae 05
Amanita virosa Ødelægger Angel Amanitaceae 01
Rubroboletus satanas Djævelens Bolete Boletaceae 07
Clathrus archeri Djævelens fingre Phallaceae 07
Hydnellum peckii Djævelens tand Bankeraceae 09
Mutinus caninus Hundestinkhorn Phallaceae 02
Mycena aetites Drab motorhjelm Mycenaceae 01
Cordyceps capitata Trommepind trøflerør Cordycipitaceae (Asc) 02
Polyporus squamosus Dryads sadel Polyporaceae 01
Psathyrella ammophila Dune Brittlestem Psathyrellaceae 12
Melanoleuca cinereifolia Dune Cavalier Tricholomataceae 02
Peziza ammophila Dune Cup Pezizaceae (Asc) 01
Hygrocybe conicoides Dune Waxcap Hygrophoraceae 01
Stropharia semiglobata Dung Roundhead Strophariaceae 11
Tylopilus porphyrosporus Dusky Bolete Boletaceae 11
Lycoperdon nigrescens Dusky Puffball Agaricaceae 10
Galerina pumila Dværgklokke Strophariaceae 09
Geastrum schmidelii Dværg Earthstar Geastraceae 10
Pisolithus arrhizus Dyeball Sclerodermataceae 09
Phaeolus schweinitzii Dyer's Mazegill Fomitopsidaceae 02
Auriscalpium vulgare Earpick svamp Auriscalpiaceae 01
Thelephora terrestris Earthfan Thelephoraceae 11
Cystoderma amianthinum Jordet pulverhætte Agaricaceae 02
Hygrocybe fornicata Jordet voksdæksel Hygrophoraceae 01
Cortinarius hinnuleus Jordisk Webcap Cortinariaceae 08
Panaeolus semiovatus Egghead Mottlegill Bolbitiaceae 12
Helvella elastica Elastisk sadel Helvellaceae (Asc) 01
Geastrum elegans Elegant Earthstar Geastraceae 10
Helvella lacunosa Elfin sadel Helvellaceae (Asc) 01
Hypsizygus ulmarius Elm Oyster Lyophyllaceae 01
Claviceps purpurea Ergot Clavicipitaceae (Asc) 02
Coprinellus disseminatus Fe blækhætte Psathyrellaceae 12
Marasmius oreades Fe Ring Champignon Marasmiaceae 01
Hygrophoropsis aurantiaca Falsk kantarelle Hygrophoropsidaceae 01
Amanita citrina Falsk Deathcap Amanitaceae 01
Gyromitra esculenta Falsk Morel Morchellaceae (Asc) 02
Lactarius deterrimus Falsk safran mælkehætte Russulaceae 04
Elaphomyces granulatus Falsk trøffel Elaphomycetaceae (Asc) 11
Helvella macropus Filt sadel Helvellaceae (Asc) 01
Entoloma griseocyaneum Filtet Pinkgill Entolomataceae 05
Tubaria conspersa Filtet kvist Inocybaceae 09
Hygrocybe intermedia Fibervokshætte Hygrophoraceae 01
Cyathus olla Field Bird's Nest Agaricaceae 01
Lepista saeva Field Blewit Tricholomataceae 05
Agaricus campestris Mark svamp Agaricaceae 10
Lactarius pyrogalus Brændende mælkehætte Russulaceae 02
Coprinellus domesticus Firerug Inkcap Psathyrellaceae 12
Lycoperdon mammiforme Flaky Puffball Agaricaceae 10
Pholiota flammans Flammende Scalycap Strophariaceae 09
Crepidotus applanatus Flad østers Inocybaceae 03
Lactarius vellereus Fleecy Milkcap Russulaceae 01
Lepista irina Flowery Blewit Tricholomataceae 02
Cyathus striatus Musselmalet fuglerede Agaricaceae 01
Amanita muscaria Fly Agaric Amanitaceae 01
Clitocybe rivulosa Fool's Funnel Tricholomataceae 01
Cortinarius orellanus Fool's Webcap Cortinariaceae 08
Russula fragilis Skør Brittlegill Russulaceae 01
Trametes suaveolens Duftende beslag Polyporaceae 01
Clitocybe fragrans Duftende tragt Tricholomataceae 01
Russula illota Fregnet Britlegill Russulaceae 02
Polyporus ciliatus Omkringret polypore Polyporaceae 01
Clitocybe phyllophila Frost Tragt Tricholomataceae 01
Cortinarius hemitrichus Frosty Webcap Cortinariaceae 08
Russula queletii Frugtfuld Brittlegill Russulaceae 01
Galerina marginata Begravelsesklokke Strophariaceae 09
Stropharia coronilla Garland Roundhead Strophariaceae 11
Russula fellea Geranium Brittlegill Russulaceae 02
Leccinum holopus Spøgelse Bolete Boletaceae 03
Clavariadelphus pistillaris Kæmpe klub Gomphaceae 01
Leucopaxillus giganteus Kæmpe tragt Tricholomataceae 01
Meripilus giganteus Kæmpe Polypore Meripilaceae 01
Calvatia gigantea Kæmpe puffball Agaricaceae 07
Russula aurea Forgyldt Brittlegill Russulaceae 03
Tricholoma cingulatum Girdled Knight Tricholomataceae 01
Cortinarius trivialis Bæltet Webcap Cortinariaceae 08
Coprinellus micaceus Glitrende blækhætte Psathyrellaceae 12
Hymenochaete corrugata Limskorpe Hymenochaetaceae 01
Hygrocybe glutinipes Glutinøs voksdæksel Hygrophoraceae 01
Cortinarius camphoratus Geiteseese Webcap Cortinariaceae 08
Pseudoclitocybe cyathiformis pokal Tricholomataceae 01
Hygrocybe cantharellus Bægerhætte Hygrophoraceae 01
Hygrophorus chrysodon Guldflekket trævoks Hygrophoraceae 01
Phaeolepiota aurea Golden Bootleg Agaricaceae 03
Cantharellus aurora Gylden kantarelle Cantharellaceae 01
Pholiota aurivella Golden Scalycap Strophariaceae 09
Clavulinopsis fusiformis Gyldne spindler Clavariaceae 01
Hygrocybe chlorophana Golden Waxcap Hygrophoraceae 01
Parasola auricoma Goldenhaired Inkcap Psathyrellaceae 12
Pluteus romellii Goldleaf Shield Pluteaceae 05
Cortinarius praestans Goliath Webcap Cortinariaceae 08
Crepidotus epibryus Græs Oysterling Inocybaceae 03
Lycoperdon lividum Græsarealpuffball Agaricaceae 10
Tarzetta catinus Større tandkop Pyronemataceae (Asc) 01
Russula aeruginea Grøn Brittlegill Russulaceae 02
Lepiota grangei Grøn dapperling Agaricaceae 01
Chlorociboria aeruginascens Grøn alfcup Helotiaceae (Asc) 01
Russula virescens Greencracked Brittlegill Russulaceae 02
Clavulina cinerea Grå koral Clavulinaceae 01
Tricholoma terreum Grå ridder Tricholomataceae 01
Lactarius vietus Grå mælkehætte Russulaceae 02
Bovista plumbea Grå puffball Agaricaceae 10
Amanita excelsa Grå plettet Amanita Amanitaceae 01
Phellodon melaleucus Grå tand Bankeraceae 01
Amanita porfyri Grå sløret Amanita Amanitaceae 01
Amanita vaginata Grisette Amanitaceae 01
Mycena polygramma Rillet motorhjelm Mycenaceae 01
Melanoleuca grammopodia Rillet kavaler Tricholomataceae 02
Laccaria fraterna Gumtree bedrager Hydnangiaceae 01
Cortinarius caperatus Sigøjner (The) Cortinariaceae 08
Trametes hirsuta Behåret beslag Polyporaceae 01
Stereum hirsutum Behåret gardinskorpe Stereaceae 01
Trichoglossum hirsutum Behåret jordtunge Geoglossaceae 09
Lanzia echinophila Hairy Nuts Disco Rutstroemiaceae (Asc) 01
Clavulinopsis laeticolor Smuk klub Clavariaceae 01
Otidea onotica Hare's Ear Pyronemataceae (Asc) 01
Coprinopsis lagopus Hare'sfoot Inkcap Psathyrellaceae 12
Tubaria dispersa Hawthorn Twiglet Inocybaceae 09
Leccinum pseudoscabrum Hazel Bolete Boletaceae 07
Skeletocutis nivea Hazel beslag Polyporaceae 01
Hypocreopsis rhododendri Hazel handsker Hypocreaceae (Asc) 01
Hypoxylon fuscum Hazel Woodwart Xylariaceae (Asc) 01
Gliophorus laetus Heath Waxcap Hygrophoraceae 01
Grifola frondosa Hen of the Woods Meripilaceae 01
Hygrophorus hypothejus Herald of Winter Hygrophoraceae 01
Russula paludosa Hintapink Russulaceae 02
Suillus cavipes Hul Bolete Suillaceae 03
Marasmius hudsonii Holly faldskærm Marasmiaceae 01
Armillaria mellea Honning svamp Physalacriaceae 01
Entoloma cetratum Skat Pinkgill Entolomataceae 05
Hygrocybe reidii Honey Waxcap Hygrophoraceae 01
Fomes fomentarius Hovsvamp Polyporaceae 02
Craterellus cornucopioides Horn of Plenty Cantharellaceae 01
Agaricus arvensis Hestesvamp Agaricaceae 10
Gymnopus androsaceus Hestehår faldskærm Marasmiaceae 01
Russula caerulea Pukkelrygg Brittlegill Russulaceae 02
Entoloma chalybaeum Indigo Pinkgill Entolomataceae 05
Agaricus moelleri Blød svamp Agaricaceae 10
Hemileccinum impolitum Jod Bolete Boletaceae 07
Mycena flavoalba Elfenben motorhjelm Mycenaceae 01
Hygrophorus eburneus Elfenben trævoks Hygrophoraceae 01
Omphalotus illudens Jack o 'Lantern Marasmiaceae 01
Auricularia auricula-judae Jelly Ear Auriculariaceae 01
Phlebia tremellosa Jelly Rot Meruliaceae 01
Pseudohydnum gelatinosum Jelly Tooth Insertae sedis 01
Leotia lubrica Jellybaby Leotiaceae (Asc) 01
Amanita gemmata Juveleret Amanita Amanitaceae 01
Daldinia concentrica Kong Alfred's Cakes Xylariaceae (Asc) 12
Ganoderma lucidum Lakeret beslag Ganodermataceae 09
Suillus grevillei Lærke Bolete Suillaceae 03
Tremella foliacea Grønt blad Tremellaceae 01
Bisporella citrina Citron Disco Helotiaceae (Asc) 01
Collybia tuberosa Linsesankel Tricholomataceae 01
Scleroderma areolatum Leopard Earthball Sclerodermataceae 10
Mycena pura Lilla motorhjelm Mycenaceae 01
Inocybe geophylla var. lilacina Lilac Fibrecap Inocybaceae 09
Panus conchatus Lilac Oysterling Polyporaceae 01
Entoloma porphyrophaeum Lilla Pinkgill Entolomataceae 05
Pluteus leoninus Lion Shield Pluteaceae 05
Hericium americanum Lion's Mane Hericiaceae 01
Lactarius hepaticus Levermælk Russulaceae 02
Loreleia marchantiae Liverwort Navel Insertae sedis 01
Entoloma sinuatum Livid Pinkgill Entolomataceae 05
Trametes gibbosa Klumpet beslag Polyporaceae 01
Suillellus luridus Lurid Bolete Boletaceae 07
Suillellus luridus Lurid Bolete Boletaceae 07
Agaricus urinascens Makro svamp Agaricaceae 10
Gymnopilus dilepis Magenta Rustgill Strophariaceae 08
Psilocybe semilanceata Magic Mushroom Strophariaceae 11
Coprinopsis picacea Magpie Inkcap Psathyrellaceae 12
Cortinarius uliginosus Marsh Webcap Cortinariaceae 08
Xerocomellus pruinatus Matte Bolete Boletaceae 07
Clavulinopsis corniculata Engkoraller Clavariaceae 01
Lycoperdon pratense Engpuffball Agaricaceae 10
Cuphophyllus pratensis Eng vokshætte Hygrophoraceae 01
Cortinarius caerulescens Mealy Bigfoot Webcap Cortinariaceae 08
Entoloma prunuloides Mealy Pinkgill Entolomataceae 05
Agaricus bohusii Medusa svampe Agaricaceae 10
Coprinus sterquilinus Midden Inkcap Agaricaceae 12
Lactarius subdulcis Mild mælkehætte Russulaceae 04
Russula delica Milk White Brittlegill Russulaceae 01
Mycena galopus Mælkehjelm Mycenaceae 01
Conocybe apala Milky conecap Bolbitiaceae 08
Clitopilus prunulus Miller (The) Entolomataceae 05
Agaricus comtulus Mini svamp Agaricaceae 10
Clavaria argillacea Moor Club Clavariaceae 01
Morchella esculenta Morel Morchellaceae (Asc) 02
Lycoperdon utriforme Mosaik Puffball Agaricaceae 10
Leccinum variicolor Flettet Bolete Boletaceae 03
Entoloma incanum Musepee Pinkgill Entolomataceae 05
Poronia punctata Neglesvamp Xylariaceae (Asc) 12
Byssomerulius corium Nettet skorpe Phanerochaetaceae 01
Psdeudoinonotus dryadeus Eg beslag Hymenochaetaceae 01
Hymenochaete rubiginosa Eg gardinskorpe Hymenochaetaceae 01
Daedalea quercina Eg Mazegill Fomitopsidaceae 01
Hygrophorus nemoreus Trævoks af egetræ Hygrophoraceae 01
Lactarius quietus Oakbug mælkehætte Russulaceae 04
Russula ochroleuca Ochre Brittlegill Russulaceae 02
Russula ionochlora Olieslip Britlegill Russulaceae 02
Hygrocybe quieta Olieagtig voksdæksel Hygrophoraceae 01
Strobilomyces strobilaceus Old Man of the Woods Boletaceae 12
Microglossum olivaceum Olive Earthtongue Leotiaceae (Asc) 01
Sarcomyxa serotina Olive Oysterling Marasmiaceae 01
Leccinum versipelle Orange Birch Bolete Boletaceae 03
Mycena acicula Orange motorhjelm Mycenaceae 01
Amanita crocea Orange Grisette Amanitaceae 01
Dacrymyces chrysospermus Orange geléplet Dacrymycetaceae 01
Lactarius aurantiacus Orange mælkehætte Russulaceae 02
Leccinum aurantiacum Orange Oak Bolete Boletaceae 03
Aleuria aurantia Svampe med appelsinskal Pyronemataceae (Asc) 01
Favolaschia calocera Orange porecap Mycenaceae 01
Hygrocybe aurantiosplendens Orange voksdæksel Hygrophoraceae 01
Cortinarius slimhinde Orange webcap Cortinariaceae 08
Pleurotus ostreatus Oyster Mushroom Pleurotaceae 02
Tapinella panuoides Østers Rollrim Tapinellaceae 09
Butyriboletus fechtneri Bleg Bolete Boletaceae 07
Psathyrella candolleana Bleg Brittlestem Psathyrellaceae 12
Lactarius pallidus Bleg mælkehætte Russulaceae 03
Calocera pallidospathulata Bleg Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Amanita pantherina Panthercap Amanitaceae 01
Entoloma papillatum Papillate Pinkgill Entolomataceae 05
Pseudoboletus parasiticus Parasitisk Bolete Boletaceae 07
Macrolepiota procera Parasol Agaricaceae 01
Gliophorus psittacinus Papegøje voksdæksel Hygrophoraceae 01
Agaricus bitorquis Fortov svamp Agaricaceae 10
Nidularia deformis Ærtformet fuglerede Agaricaceae 01
Marasmius wynneae Pearly faldskærm Marasmiaceae 01
Cortinarius alboviolaceus Pearly Webcap Cortinariaceae 08
Crepidotus mollis Skrælende østers Inocybaceae 03
Cortinarius flexipes Pelargonium Webcap Cortinariaceae 08
Myriostoma coliforme Pepper Pot Geastraceae 10
Chalciporus piperatus Pebret Bolete Boletaceae 07
Lactarius piperatus Peppery Milkcap Russulaceae 01
Stropharia pseudocyanea Pebret rundhoved Strophariaceae 11
Knold melanosporum Perigord trøffel Tuberaceae (Asc) 02
Hygrocybe acutoconica Vedvarende voksdæksel Hygrophoraceae 01
Lycoperdon excipuliforme Pestle Puffball Agaricaceae 11
Panaeolus papilionaceus Underkjole Mottlegill Bolbitiaceae 12
Volvariella surrecta Piggyback Rosegill Pluteaceae 05
Entoloma nitidum Pine Pinkgill Entolomataceae 05
Cystoderma jasonis Pine Powdercap Agaricaceae 02
Rugosomyces carneus Pink Domecap Lyophyllaceae 01
Porpolomopsis calyptriformis Pink Waxcap Hygrophoraceae 01
Typhula fistulosa Rørklub Typhulaceae 01
Leucocoprinus birnbaumii Plant Pot Dapperling Agaricaceae 01
Parasola plicatilis Plisseret blækkappe Psathyrellaceae 12
Tricholomopsis rutilans Blommer og vaniljesaus Tricholomataceae 01
Hebeloma crustuliniforme Poisonpie Strophariaceae 09
Cyclocybe cylindracea Poplar felthætte Strophariaceae 10
Oudemansiella mucida Porcelæn svamp Marasmiaceae 01
Squamanita paradoxa Powdercap Strangler Tricholomataceae 01
Russula parazurea Pulveragtig Brittlegill Russulaceae 02
Asterophora lycoperdoides Pulveragtig piggyback Lyophyllaceae 01
Russula sardonia Primrose Brittlegill Russulaceae 02
Agaricus augustus Prince (The) Agaricaceae 10
Tricholomopsis decora Svesker og vaniljesaus Tricholomataceae 01
Russula atropurpurea Lilla Brittlegill Russulaceae 01
Ascocoryne sarkoider Lilla Jellydisc Helotiaceae (Asc) 01
Cortinarius mucifluoides Purple Stocking Webcap Cortinariaceae 08
Trichaptum abietinum Purplepore beslag Polyporaceae 01
Cortinarius armillatus Red Banded Webcap Cortinariaceae 08
Clathrus ruber Rød bur Phallaceae 07
Xerocomellus chrysenteron Red Cracking Bolete Boletaceae 07
Fomitopsis pinicola Rødbåndsbeslag Fomitopsidaceae 02
Leratiomyces ceres Redlead Roundhead Strophariaceae 11
Hydnellum scrobiculatum Ridged Tooth Bankeraceae 09
Armillaria tabescens Ringløs honningsvamp Physalacriaceae 01
Heterobasidion annosum Rotrot Bondarzewiaceae 02
Caloboletus radicans Rooting Bolete Boletaceae 07
Mycena megaspora Rooting Bonnet Mycenaceae 01
Hymenopellis radicata Rooting Shank Physalacriaceae 02
Ramaria botrytis Rosso Coral Gomphaceae 02
Mycena rosea Rosy motorhjelm Mycenaceae 01
Russula rosea Rosy Brittlegill Russulaceae 02
Gomphidius roseus Rosy Spike Gomphidiaceae 11
Agaricus dulcidulus Rosy Wood Mushroom Agaricaceae 10
Crepidotus cesatii Roundspored Oysterling Inocybaceae 03
Butyriboletus regius Royal Bolete Boletaceae 07
Hortiboletus rubellus Ruby Bolete Boletaceae 07
Sarcoscypha coccinea Ruby Elfcup Sarcoscyphaceae (Asc) 01
Russula rutila Ruddy Brittlegill Russulaceae 02
Lactarius rufus Rufous mælkehætte Russulaceae 04
Gymnopus dryophilus Russet Toughshank Marasmiaceae 01
Leccinum crocipodium Saffron Bolete Boletaceae 03
Lactarius deliciosus Safran mælkehætte Russulaceae 04
Cortinarius croceus Saffron Webcap Cortinariaceae 08
Mycena crocata Saffrondrop motorhjelm Mycenaceae 01
Ramaria formosa Laksekoral Gomphaceae 03
Guepinia helvelloides Laks Salat Insertae sedis 01
Agaricus bernardii Salt champignon Agaricaceae 10
Phallus hadriani Sandstinkhorn Phallaceae 02
Battarrea phalloides Sandy Stiltball Agaricaceae 08
Scleroderma verrucosum Skællende jordbold Sclerodermataceae 10
Gymnopilus sapineus Skællet Rustgill Strophariaceae 08
Sarcodon squamosus Skælletand Bankeraceae 09
Mycena adonis Scarlet motorhjelm Mycenaceae 01
Cordyceps militaris Scarlet Catterpillarclub Cordycipitaceae (Asc) 02
Sarcoscypha austriaca Scarlet Elfcup Sarcoscyphaceae (Asc) 01
Hygrocybe coccinea Scarlet Waxcap Hygrophoraceae 01
Neoboletus luridiformis Scarletina Bolete Boletaceae 07
Laccaria proxima Scurfy Bedrager Hydnangiaceae 01
Tubaria furfuracea Scurfy Twiglet Inocybaceae 09
Xerocomellus porosporus Sepia Bolete Boletaceae 07
Cortinarius decipiens Sepia Webcap Cortinariaceae 08
Geastrum fimbriatum Sessile Earthstar Geastraceae 10
Inonotus hispidus Lurvet beslag Hymenochaetaceae 01
Coprinus comatus Shaggy blækhætte Agaricaceae 12
Chlorophyllum rhacodes Lurvet parasol Agaricaceae 01
Pholiota squarrosa Shaggy Scalycap Strophariaceae 09
Kuehneromyces mutabilis Omsluttet Woodtuft Strophariaceae 08
Albatrellus ovinus Får Polypore Albatrellaceae 01
Lepiota clypeolaria Shield Dapperling Agaricaceae 01
Entoloma clypeatum Skjold Pinkgill Entolomataceae 05
Lactarius uvidus Shiner Russulaceae 02
Russula emetica Sygeplejerske Russulaceae 02
Asterophora parasitica Silky Piggyback Lyophyllaceae 01
Entoloma sericeum Silky Pinkgill Entolomataceae 05
Volvariella bombycina Silky Rosegill Pluteaceae 05
Russula gracillima Slank Brittlegilll Russulaceae 02
Typhula juncea Slank klub Typhulaceae 01
Macrolepiota mastoidea Slank parasol Agaricaceae 01
Leratiomyces squamosus Slank rundhoved Strophariaceae 11
Psathyrella laevissima Slank stub Brittlestem Psathyrellaceae 12
Gomphidius glutinosus Slimy Spike Gomphidiaceae 10
Gliophorus irrigatus Slimy Waxcap Hygrophoraceae 01
Suillus luteus Glat Jack Suillaceae 03
Suillus placidus Glat hvid Bolete Suillaceae 03
Calocera hornhinde Lille Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Bjerkandera adusta Røgfyldt beslag Meruliaceae 01
Clavaria fumosa Røgfyldte spindler Clavariaceae 01
Hypholoma marginatum Snakeskin Brownie Strophariaceae 11
Amanita ceciliae Slangeskind Grisette Amanitaceae 01
Mycena vitilis Snapper motorhjelm Mycenaceae 01
Coprinopsis nivea Snowy Inkcap Psathyrellaceae 12
Cuphophyllus virgineus Snowy Waxcap Hygrophoraceae 01
Tricholoma saponaceum Soapy Knight Tricholomataceae 01
Amanita echinocephala Ensom Amanita Amanitaceae 01
Pluteus ephebeus Sooty Shield Pluteaceae 05
Lepista sordida Sordid Blewit Tricholomataceae 01
Ganoderma australe Sydlig beslag Ganodermataceae 09
Gymnopilus junonius Spektakulær Rustgill Strophariaceae 08
Gymnopus fusipes Spindleshank Marasmiaceae 01
Lycoperdon echinatum Spiny Puffball Agaricaceae 11
Hygrocybe splendidissima Pragtfuld voksdæksel Hygrophoraceae 01
Schizophyllum kommune Split Gill Schizophyllaceae 01
Lactarius scrobiculatus Plettet mælkehætte Russulaceae 02
Rhodocollybia maculata Plettet Toughshank Marasmiaceae 02
Melanoleuca cognata Spring Cavalier Tricholomataceae 02
Agrocybe praecox Spring Fieldcap Strophariaceae 09
Calocybe gambosa St. Georges svamp Tricholomataceae 01
Entoloma-konferencen Star Pinkgill Entolomataceae 05
Aseroe rubra Starfish svamp Phallaceae 07
Suillus viscidus Klæbrig Bolete Suillaceae 03
Pholiota gummosa Sticky Scalycap Strophariaceae 09
Phallus impudicus Stinkhorn Phallaceae 02
Russula føder Stinkende Brittlegill Russulaceae 02
Lepiota cristata Stinkende dapperling Agaricaceae 01
Cortinarius torvus Strømpe Webcap Cortinariaceae 08
Geastrum striatum Striated Earthstar Geastraceae 10
Volvopluteus gloiocephalus Stubbe Rosegill Pluteaceae 05
Lycoperdon pyriforme Stubpuffball Agaricaceae 10
Boletus subtomentosus Ruskind Bolete Boletaceae 07
Tricholoma sulphureum Svovlridder Tricholomataceae 01
Hypholoma fasciculare Svovl tuft Strophariaceae 11
Boletus reticulatus Sommer Bolete Boletaceae 07
Knold aestivum Sommer trøffel Tuberaceae (Asc) 02
Cortinarius semisanguineus Overrask Webcap Cortinariaceae 08
Hygrophorus hedrychii Sød trævoks Hygrophoraceae 01
Rhytisma acerinum Sycamore Tarspot Rhytismataceae (Asc) 01
Rhodocybe gemina Tan Pinkgill Entolomataceae 05
Lepista flaccida Tawny Funnel Tricholomataceae 02
Amanita fulva Tawny Grisette Amanitaceae 01
Lactarius fulvissimus Tawny mælkehætte Russulaceae 04
Hydnum rufescens Terracotta pindsvin Hydnaceae 01
Russula vesca Flirtet Russulaceae 01
Hericium cirrhatum Tiered Tooth Hericiaceae 01
Lentinus tigrinus Tiger Sawgill Polyporaceae 01
Coltricia perennis Tigerens øje Hymenochaetaceae 09
Otidea bufonia Toad's Ear Pyronemataceae (Asc) 01
Cuphophyllus colemannianus Ristet voksdæksel Hygrophoraceae 01
Gymnosporangium clavariiforme Tunger af ild Pucciniaceae 01
Basidioradulum radula Tandskorpe Schizoporaceae 01
Tarzetta cupularis Tandkop Pyronemataceae (Asc) 01
Inocybe rimosa Rivet fiberkapsel Inocybaceae 09
Neolentinus lepideus Train Wrecker Polyporaceae 01
Auricularia mesenterica Tripe svamp Auriculariaceae 01
Clitocybe geotropa Trooping Tragt Tricholomataceae 01
Cantharellus tubaeformis Trompetkantarelle Cantharellaceae 01
Polyporus tuberaster Tuberous Polypore Polyporaceae 01
Fuscoporia torulosa Tufted beslag Hymenochaetaceae 01
Agaricus impudicus Tufted træsvamp Agaricaceae 10
Galerina graminea Torveklokke Strophariaceae 09
Panaeolus fimicola Torv Mottlegill Bolbitiaceae 12
Trametes versicolor Turkeytail Polyporaceae 01
Chlorociboria aeruginosa Turkis Elfcup Helotiaceae (Asc) 01
Marasmiellus ramealis Kvist faldskærm Marasmiaceae 01
Laccaria tortilis Twisted Deceiver Hydnangiaceae 01
Lactarius turpis Grim mælkehætte Russulaceae 04
Polyporus umbellatus Paraply Polypore Polyporaceae 01
Ramaria stricta Oprejst koral Gomphaceae 03
Tricholoma stans Opright Knight Tricholomataceae 01
Crepidotus variabilis Variabel østersling Inocybaceae 03
Cortinarius anomalus Variabel webcap Cortinariaceae 08
Suillus variegatus Varieret Bolete Suillaceae 03
Pleurotus dryinus Veiled Oyster Pleurotaceae 02
Hebeloma mesophaeum Veiled Poisonpie Strophariaceae 09
Tapinella atrotomentosa Fløjl Rollrim Tapinellaceae 09
Flammulina velutipes Fløjlsskaft Physalacriaceae 01
Pluteus umbrosus Fløjlskjold Pluteaceae 05
Stropharia aeruginosa Verdigris Roundhead Strophariaceae 11
Hygrocybe miniata Vermillion voksdæksel Hygrophoraceae 01
Clavaria zollingeri Violet koral Clavariaceae 01
Cortinarius violaceus Violet Webcap Cortinariaceae 08
Amanita strobiliformis Warted Amanita Amanitaceae 01
Lactarius serifluus Vandig mælkehætte Russulaceae 02
Melanoleuca verrucipes Warty Cavalier Tricholomataceae 02
Suillus granulatus Grædende Bolete Suillaceae 03
Lacrymaria lacrymabunda Grædende enke Psathyrellaceae 12
Exidia thuretiana Hvid hjerne Auriculariaceae 01
Leucoagaricus leucothites Hvid dapperling Agaricaceae 01
Lyophyllum connatum Hvid domecap Lyophyllaceae 01
Inocybe geophylla Hvid fiberkapsel Inocybaceae 09
Tricholoma album Hvid ridder Tricholomataceae 01
Helvella crispa Hvid sadel Helvellaceae (Asc) 01
Clavaria fragilis Hvide spindler Clavariaceae 01
Tuber magnatum Hvid trøffel Tuberaceae (Asc) 02
Leucocortinarius bulbiger Hvid webcap Tricholomataceae 01
Megacollybia platyphylla Whitelaced Shank Tricholomataceae 01
Phellinus igniarius Pilbeslag Hymenochaetaceae 01
Pluteus salicinus Willow Shield Pluteaceae 05
Stropharia rugosoannulata Vin rundhoved Strophariaceae 11
Polyporus brumalis Vinter Polypore Polyporaceae 01
Tulostoma brumale Vinterstalkball Agaricaceae 06
Exidia glandulosa Heksesmør Auriculariaceae 01
Lepista nuda Wood Blewit Tricholomataceae 05
Buchwaldoboletus lignicola Wood Bolete Boletaceae 09
Sparassis crispa Blomkål i træ Sparassidaceae 01
Hydnum repandum Træ pindsvin Hydnaceae 01
Agaricus sylvicola Træ svamp Agaricaceae 10
Entoloma rhodopolium Træ Pinkgill Entolomataceae 05
Gymnopus peronatus Træ uldfod Marasmiaceae 01
Inocybe stellatospora Uldligt fiberkapsel Inocybaceae 09
Lactarius torminosus Uldligt mælkehætte Russulaceae 02
Clavulina rugosa Rynket klub Clavulinaceae 01
Phlebia radiata Rynket skorpe Meruliaceae 01
Agrocybe rivulosa Rynket felthætte Strophariaceae 09
Rhodotus palmatus Rynket fersken Physalacriaceae 05
Pluteus phlebophorus Rynket skjold Pluteaceae 05
Lactarius repraesentaneus Gul skægget mælkehætte Russulaceae 02
Tremella mesenterica Gul hjerne Tremellaceae 01
Phallus flerfarvet Gul brude slør stinkhorn Phallaceae 02
Rhizopogon luteolus Gul falsk trøffel Rhizopogonaceae 02
Spathularia flavida Gul blæser Cudoniaceae (Asc) 01
Cuphophyllus flavipes Gul mundhætte Hygrophoraceae 01
Bolbitius titubans Gul felthætte Bolbitiaceae 08
Tricholoma equestre Gul ridder Tricholomataceae 01
Pluteus chrysophaeu s Gul skjold Pluteaceae 05
Calocera viscosa Gul Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Agaricus xanthodermus Gul bejdse Agaricaceae 10
Russula claroflava Gul sump Brittlegill Russulaceae 03
Cortinarius delibutus Gul Webcap Cortinariaceae 08
Lactarius chrysorrheus Yellowdrop mælkehætte Russulaceae 04
Lepiota magnispora Yellowfoot Dapperling Agaricaceae 01
Stereum subtomentosum Gulfarvende gardinskorpe Stereaceae 01
Tricholoma scalpturatum Gulende ridder Tricholomataceae 01
Mycena epipterygia Yellowleg motorhjelm Mycenaceae 01
Abortiporus biennis Z - Intet almindeligt navn Meruliaceae 02
Agaricus devoniensis Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 10
Agaricus osecanus Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 10
Agaricus porphyrocephalus Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 10
Agaricus subperonatus Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 10
Albatrellus subrubescens Z - Intet almindeligt navn Albatrellaceae 01
Amanita battarrae Z - Intet almindeligt navn Amanitaceae 01
Amanita submembranacea Z - Intet almindeligt navn Amanitaceae 01
Armillaria borealis Z - Intet almindeligt navn Physalacriaceae 01
Arrhenia rickenii Z - Intet almindeligt navn Tricholomataceae 01
Ascocoryne cylichnium Z - intet almindeligt navn Gelatinodiscaceae (Asc) 01
Byssonectria fusispora Z - Intet almindeligt navn Pyronemataceae (Asc) 01
Byssonectria terrestris Z - Intet almindeligt navn Pyronemataceae (Asc) 01
Cantharellus amethysteus Z - Intet almindeligt navn Cantharellaceae 01
Cheilymenia fimicola Z - Intet almindeligt navn Pyrenomataceae (Asc) 01
Cheilymenia granulata Z - Intet almindeligt navn Pyrenomataceae (Asc) 01
Cheilymenia stercorea Z - Intet almindeligt navn Pyrenomataceae (Asc) 01
Chroogomphus fulmineus Z - Intet almindeligt navn Gomphidiaceae 12
Ciboria viridifusca Z - Intet almindeligt navn Sclerotiniaceae (Asc) 01
Clitocella popinalis Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Conocybe pubescens Z - Intet almindeligt navn Bolbitiaceae 08
Conocybe tenera Z - Intet almindeligt navn Bolbitiaceae 08
Coprinellus heptemerus Z - Intet almindeligt navn Psathyrellaceae 12
Coprinellus impatiens Z - Intet almindeligt navn Psathyrellaceae 12
Coprinellus xanthothrix Z - Intet almindeligt navn Psathyrellaceae 12
Coprinopsis martinii Z - Intet almindeligt navn Psathyrellaceae 12
Coprinopsis stercorea Z - Intet almindeligt navn Psathyrellaceae 12
Coprinopsis fremmedhad Z - Intet almindeligt navn Psathyrellaceae 12
Cortinarius anthracinus Z - Intet almindeligt navn Cortinariaceae 08
Cortinarius saturninus Z - Intet almindeligt navn Cortinariaceae 08
Crepidotus calolepsis Z - Intet almindeligt navn Inocybaceae 03
Cystoderma simulatum Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 02
Cystolepiota pulverulenta Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 01
Daedaleopsis Tricolor Z - Intet almindeligt navn Fomitopsidaceae 01
Daldinia fissa Z - Intet almindeligt navn Xylariaceae (Asc) 12
Delicatula integrella Z - Intet almindeligt navn Tricholomataceae 01
Dichomitus campestris Z - Intet almindeligt navn Polyporaceae 02
Echinoderma echinaceum Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 02
Entoloma atromadidum Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Entoloma caeruleum Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Entoloma lampropus Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Entoloma lucidum Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Entoloma madidum Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Entoloma mougeotii Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Entoloma saepium Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Entoloma vernum Z - Intet almindeligt navn Entolomataceae 05
Exidia plana Z - Intet almindeligt navn Auriculariaceae 01
Flammulaster muricatus Z - Intet almindeligt navn Inocybaceae 09
Flammulina elastica Z - Intet almindeligt navn Physalacriaceae 01
Fuscoporia torulosa Tufted beslag Hymenochaetaceae 01
Galerina heimansii Z - Intet almindeligt navn Strophariaceae 09
Ganoderma carnosum Z - Intet almindeligt navn Ganodermataceae 09
Ganoderma resinaceum Z - Intet almindeligt navn Ganodermataceae 09
Geoglossum cookeanum Z - Intet almindeligt navn Geoglossaceae 09
Geopora arenicola Z - Intet almindeligt navn Pyrenomataceae (Asc) 01
Gymnopilus decipiens Z - Intet almindeligt navn Strophariaceae 08
Gymnopus ocior Z - Intet almindeligt navn Marasmiaceae 01
Helvella atra Z - Intet almindeligt navn Helvellaceae (Asc) 01
Hortiboletus engelii Z - Intet almindeligt navn Boletaceae 07
Hygrocybe helobia Z - Intet almindeligt navn Hygrophoraceae 01
Hygrophoropsis rufa Z - Intet almindeligt navn Hygrophoropsidaceae 01
Hygrophorus latitabundus Z - Intet almindeligt navn Hygrophoraceae 01
Inocybe pusio Z - Intet almindeligt navn Inocybaceae 09
Lactarius azonites Z - Intet almindeligt navn Russulaceae 02
Leccinum cyaneobasileucum Z - Intet almindeligt navn Boletaceae 03
Lepiota ignivolvata Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 01
Lepiota oreadiformis Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 01
Lepista multiformis Z - Intet almindeligt navn Tricholomataceae 05
Leucoagaricus krystallifer Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 01
Macrolepiota excoriata Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 01
Macrolepiota phaeodisca Z - Intet almindeligt navn Agaricaceae 01
Marasmius bulliardii Z - Intet almindeligt navn Marasmiaceae 01
Meottomyces dissimulans Z - Intet almindeligt navn Strophariaceae 10
Microglossum viride Z - Intet almindeligt navn Leotiaceae (Asc) 01
Mycena abramsii Z - Intet almindeligt navn Mycenaceae 01
Mycena flavescens Z - Intet almindeligt navn Mycenaceae 01
Naucoria scolecina Z - Intet almindeligt navn Strophariaceae 08
Omphalotus olearius Z - Intet almindeligt navn Marasmiaceae 01
Panus rudis Z - Intet almindeligt navn Polyporaceae 01
Paxillus obscurisporus Z - Intet almindeligt navn Paxillaceae 03
Paxillus olivellus Z - Intet almindeligt navn Paxillaceae 03
Peziza arvernensis Z - Intet almindeligt navn Pezizaceae (Asc) 01
Peziza micropus Z - Intet almindeligt navn Pezizaceae (Asc) 01
Peziza violacea Z - Intet almindeligt navn Pezizaceae (Asc) 01
Phallus rubicundus Z - Intet almindeligt navn Phallaceae 02
Phellinus populicola Z - Intet almindeligt navn Hymenochaetaceae 01
Pholiota adiposa Z - Intet almindeligt navn Strophariaceae 09
Pholiota lubrica Z - Intet almindeligt navn Strophariaceae 09
Pluteus aurantiorugosus Z - Intet almindeligt navn Pluteaceae 05
Pluteus podospileus Z - Intet almindeligt navn Pluteaceae 05
Postia placenta Z - Intet almindeligt navn Fomitopsidaceae 01
Psathyrella bipellis Z - Intet almindeligt navn Psathyrellaceae 12
Ramaria abietina Z - Intet almindeligt navn Gomphaceae 02
Ramaria flaccida Z - Intet almindeligt navn Gomphaceae 02
Ramaria flava Z - Intet almindeligt navn Gomphaceae 03
Ramariopsis subtilis Z - Intet almindeligt navn Clavariaceae 01
Russula farinipes Z - Intet almindeligt navn Russulaceae 01
Russula praetervisa Z - Intet almindeligt navn Russulaceae 02
Russula cuprea Z - Intet almindeligt navn Russulaceae 03
Scutellinia mirabilis Z - Intet almindeligt navn Pyronemataceae (Asc) 01
Scutellinia trechispora Z - Intet almindeligt navn Pyronemataceae (Asc) 01
Sparassis spathulata Z - Intet almindeligt navn Sparassidaceae 01
Steccherinum ochraceum Z - Intet almindeligt navn Meruliaceae 01
Stereum rameale Z - Intet almindeligt navn Stereaceae 01
Suillus collinitus Z - Intet almindeligt navn Suillaceae 03
Thelephora penicillata Z - Intet almindeligt navn Thelephoraceae 11
Trametes ochracea Z - Intet almindeligt navn Polyporaceae 01
Trametes pubescens Z - Intet almindeligt navn Polyporaceae 01
Tremella aurantia Z - Intet almindeligt navn Tremellaceae 01
Trichoderma viride Z - Intet almindeligt navn Hypocreaceae (Asc) 01
Tricholoma pardinum Z - Intet almindeligt navn Tricholomataceae 01
Xerocomellus cisalpinus Z - Intet almindeligt navn Boletaceae 07
Hydnellum concrescens Zoned Tooth Bankeraceae 09

Øverst på siden ...


Hvis du har fundet disse oplysninger nyttige, er vi sikre på, at du også finder vores bog Fascineret af svampe af Pat O'Reilly meget nyttig. Forfatter-signerede hardback-kopier til en speciel rabatpris er tilgængelige her ...

Andre naturbøger fra First Nature ...