Vilde blomster, Storbritannien og Europa: sorteret efter almindelige navne

Eryngium maritimum - Sea Holly Epipactis atrorubens - Mørkerød Helleborine Ophrys lutea - Yellow Ophrys - Yellow Bee Orchid Melampyrum arvense - Markko-hvede Iris lutescens Dracunculus vulgaris - Almindelig Dragon Arum Narcissus elegans

Billeder, identifikation og habitatguider til 650 vildblomstrearter i Storbritannien og Europa. Billedgallerier af plantefamilier inklusive 150 vilde orkideer. Se også orkideers natur og biologi, systematik og taksonomi, bevaringsbetegnelser og pleje af orkideer som husplanter.

Indeks over arter - sorter efter:> Videnskabelige navne> Almindelige navne> Botaniske familier> Dominant farve

Crassulaceae
A til Z ved videnskabelige navne A til Z med almindelige navne A til Z af botaniske familier efter farve
Smyrnium olusatrum Alexanders Apiaceae 2
Linaria algarviana Algarve Toadflax Plantaginaceae 5
Allium subvillosum Allium subvillosum Amaryllidaceae 2
Prunus dulcis Mandel Rosaceae 4
Clematis alpina Alpine Clematis Ranunculaceae 6
Minuartia obtusiloba Alpint sandurt Caryophyllaceae 2
Scilla bifolia Alpine Squill Asparagaceae 6
Orobanche amethystea Ametyst kosteskrabbe Orobanchaceae 7
Persicaria amfibier Amfibisk bistort Polygonaceae 4
Orchis anatolica Anatolisk orkidé Orchidaceae 5
Andryala integrifolia Andryala Asteraceae 3
Anemone heldreichii Anemone heldreichii Ranunculaceae 2
Polygonatum odoratum Vinklet Salomons segl Asparagaceae 2
Consolida ambigua Årlig Larkspur Ranunculaceae 6
Solanum linnaeanum Sodoms æble Solanaceae 5
Aquilegia vulgaris Aquilegia Ranunculaceae 6
Aristolochia paucinervis Aristolochia longa Aristolochiaceae 7
Balsamorhiza sagitata Arrowleaf Balsamroot Asteraceae 3
Astragalus lusitanicus Astragalus lusitanicus Fabaceae 2
Astragalus tragacantha subsp. vicentinus Astragalus tragacantha Fabaceae 2
Aubretia deltoidea Aubrieta Brassicaceae 5
Colchicum Autumnale Efterårskrokus Colchicaceae 5
Spiranthes spiralis Autumn Lady's Tresses Orchidaceae 2
Acis autumnalis Efterårs snefnug Amaryllidaceae 2
Scilla autumnalis Efterårs squill Asparagaceae 5
Gynandriris sisyrinchium Barbary Nut Iridaceae 6
Potentilla sterilis Barren Jordbær Rosaceae 2
Melittis melissophyllum Bastard Balm Lamiaceae 5
Linum narbonense Smuk hør Linaceae 6
Ophrys apifera Bi Orchid Orchidaceae 7
Ophrys apifera x Ophrys insectifera Bi Orchid x Fly Orchid Orchidaceae 7
Erica cinerea Bell Heather Ericaceae 5
Bellardia trixago Bellardia Orobanchaceae 3
Bellardia trixago Bellardia Orobanchaceae 5
Oxalis Pes-capre Bermuda Buttercup Oxalidaceae 3
Ophrys bertolonii Bertolonis bi-orkidé Orchidaceae 5
Stachys officinalis Betony Lamiaceae 5
Primula farinosa Fugle-øje Primrose Primulaceae 3
Lotus corniculatus Birdsfoot Trefoil Fabaceae 3
Neottia nidus-avis Fuglerede orkidé Orchidaceae 7
Ophrys episcopalis Bishop's Ophrys Orchidaceae 7
Sedum acre Bidende Stonecrop Crassulaceae 3
Lupinus micranthus Bitter blå lupin Fabaceae 6
Solanum dulcamara Bittersød Solanaceae 5
Ferraria crispa Sort flag Iridaceae 7
Medicago lupulina Sort Medick Fabaceae 3
Gymnadenia nigra subsp. rhellicani Sort vanilje orkidé Orchidaceae 5
Silene vulgaris Blærekampion Caryophyllaceae 2
Tripodion tetraphyllum Blære Vetch Fabaceae 3
Gaillardia aristata Tæppe blomst Asteraceae 3
Geranium sanguineum Bloody Crane's-bill Geraniaceae 5
Cynoglossum creticum Blue Hounds Tongue Boraginaceae 6
Lactuca perennis Blå salat Asteraceae 6
Hyacinthoides non-scripta Blåklokke Asparagaceae 6
Platanthera obtusata Stumpbladet orkidé Orchidaceae 2
Narthecium ossifragum Bog Asphodel Nartheciaceae 3
Myrica kuling Bog Myrtle Myricaceae 4
Hammarbya paludosa Bog Orchid Orchidaceae 1
Anagallis tenella Bog Pimpernel Primulaceae 5
Andromeda porifolia Bog Rosemary Ericaceae 5
Menyanthes trifoliata Bogbean Menyanthaceae 2
Orchis mascula subsp . speciosa Boheme tidlig lilla-orkidé Orchidaceae 5
Borago officinalis Borage Boraginaceae 1
Bougainvillea glabra Bougainvillea Nyctaginaceae 5
Sparganium erectum Forgrenet Bur-reed Sparganiaceae 1
Lathyrus latifolius Bredbladet evig ært Fabaceae 5
Epipactis helleborine Bredbladet Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis helleborine var. albifolia Bredbladet Helleborine Orchidaceae 2
Epipactis helleborine var. purpurea Bredbladet Helleborine Orchidaceae 5
Epipactis helleborine var. viridiflora Bredbladet Helleborine Orchidaceae 1
Dactylorhiza majalis Bredbladet sump-orkidé Orchidaceae 5
Potamogeton natans Bredbladet Pondweed Potamogetonaceae 1
Veronica beccabunga Brooklime Plantaginaceae 6
Anacamptis coriophora Bug Orchid Orchidaceae 4
Anacamptis coriopohora subsp. fragrans Bug Orchid Orchidaceae 5
Ajuga reptans Bugle Lamiaceae 5
Typha latifolia Bulrush (Great reedmace) Typhaceae 7
Ophrys bombyliflora Humlebi orkidé Orchidaceae 7
Rosa pimpinellifolia Burnet Rose Rosaceae 4
Aethionema saxatile Brændt Candytuft Brassicaceae 2
Neotinea ustulata Brændt spids orkidé Orchidaceae 5
Lupinus arboreus Bush Lupin Fabaceae 3
Petasites hybridus Butterbur Asteraceae 5
Ranunculus acris Buttercup Ranunculaceae 3
Pinguicula vulgaris Butterwort Lentibulariaceae 5
Cotula coronopifolia Buttonweed Asteraceae 3
Elodea canadensis Canadisk Pondweed Hydrocharitaceae 1
Carlina vulgaris Carline Thistle Asteraceae 7
Orobanche crenata Nellike-duftende Koste Orobanchaceae 2
Lilium carniolicum Carnic Lily Liliaceae 4
Nepeta tuberosa Catmint (Nepeta tuberosa) Lamiaceae 6
Centaurea pullata Centaurea pullata Asteraceae 5
Gymnadenia conopsea Chalk Fragrant Orchid Orchidaceae 5
Chamorchis alpina Chamorchis alpina Orchidaceae 1
Anacamptis morio subsp. champagneuxii Champagne orkidé Orchidaceae 5
Cichorium intybus Cikorie Asteraceae 6
Cistanche phelypaea Cistanche Orobanchaceae 3
Galium aparine Kløvere Rubiaceae 2
Paeonia clusii Clusius's pæon Paeoniaceae 5
Aquilegia caerulea Colorado Blue Columbine Ranunculaceae 6
Tussilago farfara Hævefod Asteraceae 3
Asphodelus aestivus Almindelig asfodel Xanthorrhoeaceae 2
Camassia quamash Almindelige blå camas Asparagaceae 6
Orobanche minor Almindelig kost Orobanchaceae 7
Hypochaeris radicata Almindelig Catsear Asteraceae 3
Centaurium erythraea Fælles Centaury Gentianacea 5
Symphytum officinale Almindelig comfrey Boraginaceae 5
Eriophorum angustifolium Almindeligt bomuldsgræs Cyperaceae 2
Melampyrum pratense Almindelig kohvede Orobanchaceae 3
Cuscuta epithymum Almindelig Dodder Cuscutaceae 4
Viola riviniana Fælles hundefoilet Violaceae 5
Dracunculus vulgaris Fælles Dragon Arum Araceae 7
Lemna minor Almindelig andemad Lemnaceae 1
Scrophularia nodosa Almindelig Figwort Scrophulariaceae 1
Pulicaria dysenterica Fælles Fleabane Asteraceae 3
Lithospermum officinale Almindelig Gromwell Boraginaceae 2
Galeopsis tetrahit Fælles Hampnettle Lamiaceae 5
Centaurea nigra Almindelig knapweed Asteraceae 5
Malva sylvestris Almindelig Mallow Malvaceae 5
Senecio jacobaea Almindelig ragwort Asteraceae 3
Cochlearia officinalis Almindelig skørbug-græs Brassicaceae 2
Polygonatum multiflorum Almindelig Salomons segl Asparagaceae 2
Rumex acetosa Almindelig sorrel Polygonaceae 7
Dactylorhiza fuchsii Almindelig plettet orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza fuchsii var. rhodochila Almindelig plettet orkidé Orchidaceae 5
Linaria vulgaris Almindelig paddehør Plantaginaceae 3
Neottia ovata Fælles Twayblade Orchidaceae 1
Valeriana officinalis Almindelig baldrian Caprifoliaceae 5
Vicia sativa Fælles Vetch Fabaceae 5
Ratibida columnifera Coneflower Asteraceae 4
Neotinea conica Konisk orkidé Orchidaceae 5
Neotinea tridentata subsp . conica Konisk orkidé Orchidaceae 5
Kardamin bulbifera Coralroot Brassicaceae 5
Corallorhiza trifida Coralroot Orchid Orchidaceae 1
Centaurea cyanus Kornblomst Asteraceae 6
Eriophorum vaginatum Bomuld-græs (Bog bomuld) Cyperaceae 2
Anthriscus sylvestris Ko Persille Apiaceae 2
Primula veris Cowslip Primulaceae 3
Ranunculus repens Krybende buttercup Ranunculaceae 3
Potentilla reptaner Krybende cinquefoil Rosaceae 3
Lysimachia nummularia Krybende Jenny Primulaceae 3
Goodyera repenserer Krybende lady's-lokker Orchidaceae 2
Cirsium arvense Krybende tidsel Asteraceae 5
Melampyrum cristatum Crested kohvede Orobanchaceae 5
Arum creticum Kretensisk Arum Araceae 3
Aristolochia cretica Kretensisk fødselsurt Aristolochiaceae 7
Ophrys cretica Kretensisk Ophrys Orchidaceae 7
Phlomis cretica Kretensisk Phlomis Lamiaceae 3
Cyclamen creticum Kretensisk brød Primulaceae 2
Tulipa cretica Kretensisk tulipan Liliaceae 5
Scorzonera cretica Kretensisk hugorm Asteraceae 3
Erica tetralix Tværbladet Hede Ericaceae 5
Anemone coronaria Kroneanemone Ranunculaceae 4
Glebionys coronaria Crown Daisy Asteraceae 3
Cardamin pratensis Gøgeblomst Brassicaceae 5
Geranium dissectum Afskåret løvfugl Geraniaceae 5
Prunella laciniata Skærbladet Selvhelbredelse Lamiaceae 2
Ophrys kotschyi Cypern Bi Orchid Orchidaceae 7
Cytinus hypocistis Cytinus hypocistus Rafflesiaceae 3
Cytinus ruber Cytinus ruber Rafflesiaceae 4
Dactylorhiza maculata subsp. ericetorum Dactylorhiza maculata subsp. ericetorum Orchidaceae 5
Dactylorhiza saccifera Dactylorhiza saccifera Orchidaceae 5
Dactylorhiza xgrandis Dactylorhiza xgrandis Orchidaceae 5
Narcissus pseudonarcissus Påskelilje Amaryllidaceae 3
Bellis perennis Daisy Asteraceae 2
Taraxacum officinale Mælkebøtte Asteraceae 3
Ophrys sphegodes subsp . passionis Dark Ophrys Orchidaceae 7
Epipactis atrorubens Mørkerød Helleborine Orchidaceae 4
Atropa belladonna Dødelig natskygge Solanaceae 5
Neotinea maculata Tætblomstret orkidé Orchidaceae 5
Orchis intacta Tætblomstret orkidé Orchidaceae 2
Succisa pratensis Devilsbit Scabious Dipsacaceae 6
Digitalis lanata Digitalis lanata Plantaginaceae 7
Dipcadi serotinum Dipcadi Liliaceae 7
Rosa canina Hund Rose Rosaceae 5
Mercurialis perennis Hundens kviksølv Euphorbiaceae 1
Erica ciliaris Dorset Heath Ericaceae 5
Filipendula vulgaris Dropwort Rosaceae 2
Epipactis dunensis Klit Helleborine Orchidaceae 1
Viola tricolor subsp . curtisii Dune Pansy Violaceae 5
Geranium phaeum Dusky Crane's-bill Geraniaceae 5
Aristolochia baetica Hollænderens rør Aristolochiaceae 7
Convolvulus tricolor Dværgkonvolvulus Convolvulaceae 6
Phlomis lanata Dværg Jerusalem Sage Lamiaceae 3
Malva multiflora Dwarf Tree Mallow Malvaceae 5
Viola reichenbachiana Early Dog Voilet Violaceae 5
Myosotis ramosissima Tidlig glem-mig-ikke Boraginaceae 6
Dactylorhiza incarnata subsp. inkarnata Tidlig sump-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza incarnata subsp. coccinea Tidlig sump-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza incarnata subsp. orchroleuca Tidlig sump-orkidé Orchidaceae 2
Dactylorhiza incarnata subsp. pulchella Tidlig sump-orkidé Orchidaceae 5
Ophrys sphegodes Early Spider Orchid Orchidaceae 7
Orchis mascula Tidlig-lilla orkidé Orchidaceae 5
Serapias orientalis Eastern Tongue Orchid Orchidaceae 4
Dactylorhiza sambucina Ældreblomstret orkidé Orchidaceae 3
Inula helenium Elecampane Asteraceae 3
Anticlea elegans Elegante Death Camas Melanthiaceae 2
Pedicularis groenlandica Elefanthoved Orobanchaceae 5
Circaea lutetiana Enchanter's Nightshade Onagraceae 2
Sedum anglicum Engelsk Stonecrop 4
Epipactis lusitanica Epipactis lusitanica Orchidaceae 1
Epipactis microphylla Epipactis microphylla Orchidaceae 1
Epipactis neerlandica Epipactis neerlandica Orchidaceae 1
Epipactis tremolsii Epipactis tremolsii Orchidaceae 1
Erica multiflora Erica multiflora Ericaceae 5
Tolpis barbata Europæisk paraplymælk Asteraceae 3
Oenothera biennis Aftenblomstring Onograceae 3
Euphrasia officinalis Øjenbryn Lamiaceae 2
Calypso bulbosa Fe Tøfler Orchidaceae 5
Anacamptis collina Fan-lipped orkidé Orchidaceae 4
Anacamptis collina Fan-lipped orkidé Orchidaceae 5
Fedia cornucopiae Fedia Valerianaceae 5
Liparis loeselii Fen orkidé Orchidaceae 1
Foeniculum vulgare Fennikel Apiaceae 3
Tanacetum parthenium Feberfew Asteraceae 3
Dodecatheon pulchellum Få-blomstret stjerneskud Primulaceae 5
Convolvulus arvensis Markbindweed Convolvulaceae 2
Melampyrum arvense Mark kohvede Orobanchaceae 5
Myosotis arvensis Field Glem-mig-ikke Boraginaceae 6
Gladiolus italicus Field Gladiolus Iridaceae 5
Papaver rhoeas Markvalmue Papaveraceae 4
Knautia arvensis Field Scabious Dipsacaceae 6
Stachys arvensis Marksår Lamiaceae 5
Butomus umbellatus Blomstrende rush Butomaceae 5
Ophrys insectifera Fly Orchid Orchidaceae 7
Orchis quadripunctata Fire-plettet orkidé Orchidaceae 5
Pilosella aurantiaca Fox og Cubs Asteraceae 4
Digitalis purpurea Foxglove Plantaginaceae 5
Lavandula stoechas Fransk lavendel Lamiaceae 5
Arisarum simorrhinum Friar's Cowl Araceae 7
Dianthus superbus Omringet lyserød Caryophyllaceae 5
Ruta chalepensis Omkring Rue Rutaceae 3
Nymphoides peltata Frynset åkande Menyanthaceae 3
Fritillaria lusitanica Fritillaria lusitanica Liliaceae 5
Fritillaria meleagris Fritillaria meleagris Liliaceae 5
Dactylorhiza viridis Frog Orchid Orchidaceae 4
Gennaria diphylla Gennaria diphylla Orchidaceae 2
Veronica Chamaedrys Germander Speedwell Plantaginaceae 6
Epipogium aphyllum Ghost Orchid Orchidaceae 5
Heracleum mantegazzianum Kæmpe Hogweed Apiaceae 2
Himantoglossum robertianum Kæmpe orkidé Orchidaceae 5
Trollius europaeus Globusblomst Ranunculaceae 3
Onosma erectum Gyldent dråbe Boraginaceae 3
Onosma graecum Gyldent dråbe Boraginaceae 3
Onosma taurica Golden Drop Boraginaceae 7
Chrysosplenium oppositifolium Golden Saxifrage Saxifragaceae 1
Solidago virgaurea Goldenrod Asteraceae 3
Muscari neglectum Druehyacint Asparagaceae 6
Parnassia palustris Græs af Parnassus Celastraceae 2
Sanguisorba officinalis Stor Burnet Rosaceae 4
Astrantia major Store Masterwort Apiaceae 5
Thalictrum aquilegifolium Great Meadow Rue Ranunculaceae 2
Verbascum thapsus Stor Mullein Scrophulariaceae 3
Epilobium hirsutum Stor pil Onagraceae 5
Utricularia vulgaris Større blæreurt Lentibulariaceae 3
Lotus pedunculatus Greater Birdsfoot Trefoil Fabaceae 3
Platanthera chlorantha Større sommerfugl-orkidé Orchidaceae 2
Chelidonium majus Greater Celandine Papaveraceae 3
Centaurea scabiosa Større knapweed Asteraceae 5
Ranunculus lingua Større Spearwort Ranunculaceae 3
Stellaria holostea Større søm Caryophyllaceae 2
Ophrys sphegodes subsp . spruneri Græsk edderkop orkidé Orchidaceae 7
Euphorbia acanthothamnos Græsk Spiny Spurge Euphorbiaceae 2
Pentaglottis sempervivens Grøn Alkanet Boraginaceae 6
Platanthera huronensis Green Bog Orchid Orchidaceae 2
Frasera speciosa Grøn gentian Gentianaceae 2
Helleborus viridis Grøn Hellebore Ranunculaceae 1
Epipactis phyllanthes Grønblomstret Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis phyllanthes var . cambrensis Grønblomstret Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis phyllanthes var . vectensis Grønblomstret Helleborine Orchidaceae 1
Anacamptis morio Grønvingede orkidé Orchidaceae 5
Cistus albidus Gråbladet Cistus Cistaceae 5
Aegopodium podagraria Jordælder Apiaceae 2
Glechoma hederacea Jord-vedbend Lamiaceae 6
Senecio vulgaris Groundsel Asteraceae 3
Cistus ladanifer Gum Cistus Cistaceae 2
Gymnadenia frivaldii Gymnadenia frivaldii Orchidaceae 5
Gymnadenia odoratissima Gymnadenia odoratissima Orchidaceae 5
Haquetia epipactis Haquetia Apiaceae 1
Campanula rotundifolia Harebell Campanulaceae 6
Dactylorhiza cordigera Hjerteblomstret sump-orkidé Orchidaceae 5
Serapias cordigera Hjerteblomstrede Serapias Orchidaceae 4
Galium saxatile Heath Bedstraw Rubiaceae 2
Gymnadenia borealis Heath Fragrant Orchid Orchidaceae 5
Lobelia urens Heath Lobelia Campanulaceae 6
Dactylorhiza maculata Heath plettet orkidé Orchidaceae 5
Calluna vulgaris Heather - Ling Ericaceae 5
Dactylorhiza ebudensis Hebridisk sump-orkidé Orchidaceae 5
Galium mollugo Hedge Bedstraw Rubiaceae 2
Calystegia sepium Hæk Bindweed Convolvulaceae 2
Stachys sylvatica Hæk sårurt Lamiaceae 5
Helichrysum stoechas Helichrysum stoechas Asteraceae 3
Conium maculatum Hemlock Apiaceae 2
Oenanthe crocata Hemlock vandfald Apiaceae 2
Eupatorium cannabinum Hamp Agrimonium Asteraceae 5
Orobanche ramosa Hamp Broomrape Orobanchaceae 6
Hyoscyamus niger Henbane Solanaceae 7
Paris quadrifolia Urt Paris Melanthiaceae 1
Geranium robertianum Urt Robert Geraniaceae 5
Impatiens grandulifera Himalaya balsam Balsaminaceae 5
Heracleum sphondylium Hogweed Apiaceae 2
Asphodelus fistulosus Hulstamme asfodel Xanthorrhoeaceae 2
Anacamptis sancta Holy Orchid Orchidaceae 5
Lunaria annua Ærlighed Brassicaceae 5
Lonicera periclymenum Kaprifol Caprifoliaceae 3
Cerinthe major Honningurt - creme Boraginaceae 3
Cerinthe major Honningurt - lilla Boraginaceae 5
Carpobrutus edulis Hottentot fig - lysebrun Aizoaceae 5
Carpobrutus edulis Hottentot fig - gul Aizoaceae 3
Melampyrum scardicum Ungarsk kohvede Orobanchaceae 5
Hypericum olympicum Hypericum olympicum Hypericaceae 3
Onopordum illyricum Illyrian Scotch Thistle Asteraceae 6
Iris albicans Iris albicans Iridaceae 2
Iris foetidissima Iris foetidissima Iridaceae 5
Iris lutescens Iris lutescens Iridaceae 3
Iris pseudopumila Iris pseudopumila Iridaceae 3
Iris reichenbachii Iris reichenbachii Iridaceae 3
Spiranthes romanzoffiana Irish Lady's Tresses Orchidaceae 2
Dactylorhiza majalis var. kerrryensis Irsk sump-orkidé Orchidaceae 5
Wahlenbergia hederacea Ivy-leaved Bellflower Campanulaceae 5
Ranunculus hederaceus Ivy-leaved Crowfoot Ranunculaceae 2
Cymbalaria muralis Ivy-leaved Toadflax Plantaginaceae 5
Alliaria petiolata Jack-by-the-Hedge Brassicaceae 2
Fallopia japonica Japansk Knotweed Polygonaceae 2
Phlomis fruticosa Jerusalem salvie Lamiaceae 3
Anthyllis vulneraria Nyre Vetch Fabaceae 3
Rhodiola rosea Kongens krone Crassulaceae 4
Orobanche elatior Knapweed Broomrape Orobanchaceae 7
Himantoglossum comperianum Komper's Orchid Orchidaceae 5
Orchis purpurea Lady Orchid Orchidaceae 5
Galium verum Lady's Bedstraw Rubiaceae 3
Alchemilla vulgaris Lady's Mantle Rosaceae 1
Cypripedium calceolus Lady's Slipper Orchid Orchidaceae 3
Calystegia silvatica Stor bindweed Convolvulaceae 2
Anchusa azurea Stor blå Alkanet Boraginaceae 6
Arum italicum Stor gøgepint Araceae 2
Euphorbia characias Stor Middelhavs Spurge Euphorbiaceae 2
Digitalis grandiflora Stor gul rævehandske Plantaginaceae 3
Ophrys fuciflora Sen edderkop-orkidé Orchidaceae 7
Anacamptis laxiflora Laksblomstret orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza incarnata subsp. cruenta Leopard orkidé Orchidaceae 5
Doronicum columnae Leopard's Bane Asteraceae 3
Arctium minus Mindre burdock Asteraceae 5
Platanthera bifolia Mindre sommerfugl-orkidé Orchidaceae 2
Ranunculus ficaria Mindre Celandine Ranunculaceae 3
Vinca minor Mindre periwinkle Apocynaceae 6
Misopates orontium Mindre Snapdragon Plantaginaceae 5
Ranunculus flammula Mindre Spearwort Ranunculaceae 3
Stellaria graminea Mindre sømme Caryophyllaceae 2
Neottia cordata Lille Twayblade Orchidaceae 7
Baldellia ranunculoides Mindre vandplante Alismataceae 5
Epipactis sancta Lindisfarne Helleborine Orchidaceae 2
Himantoglossum hircinum Lizard Orchid Orchidaceae 1
Serapias vomeracea Tunge orkide med lange læber Orchidaceae 4
Anacamptis morio subsp . longicornu Langsporet orkidé Orchidaceae 5
Arum maculatum Lords and Ladies Araceae 1
Pedicularis sylvatica Lousewort Orobanchaceae 5
Ophrys speculum subsp . lusitanica Lusitanica orkidé Orchidaceae 7
Dianthus deltoides Maiden Pink Caryophyllaceae 5
Malcolmia flexuosa Malcolmia flexuosa Brassicaceae 5
Cynomorium coccineum Maltesisk svamp Cynomoriaceae 7
Orchis anthropophora Mand orkidé Orchidaceae 5
Mandragora autumnalis Mandrake Solanaceae 5
Leucanthemum vulgare Marguerites Asteraceae 2
Galium palustre Marsh Bedstraw Rubiaceae 2
Comarum palustre Marsh Cinquefoil Rosaceae 5
Gymnadenia densiflora Marsh Fragrant Orchid Orchidaceae 5
Epipactis palustris Sump Helleborine Orchidaceae 2
Pedicularis palustris Marsh Lousewort Orobanchaceae 5
Althaea officinalis Skumfidus Malvaceae 5
Senecio aquaticus Marsh Ragwort Asteraceae 3
Hypericum eloder Marsh johannesurt Hypericaceae 3
Valeriana dioica Marsh Valerian Caprifoliaceae 5
Epilobium palustre Marsh Willowherb Onagraceae 5
Stachys palustris Marsh Woundwort Lamiaceae 5
Caltha palustris Marsh-morgenfrue Ranunculaceae 3
Lilium martagon Martagon Lily Liliaceae 5
Geranium pratense Eng kranefugl Geraniaceae 6
Cirsium dissectum Eng tidsel Asteraceae 5
Lathyrus pratensis Eng Vetchling Fabaceae 3
Filipendula ulmaria Engsød Rosaceae 2
Orchis militaris Militær orkidé Orchidaceae 5
Polygala vulgaris Mælkeurt Polygalaceae 6
Neotinea lactea Milky Orchid Orchidaceae 5
Orchis lactea Milky Orchid Orchidaceae 5
Ophrys speculum Spejl orkidé Orchidaceae 7
Misopates calycinum Misopates calycinum Plantaginaceae 5
Mimulus guttatus Abeblomst Phrymaceae 3
Orchis simia Monkey Orchid Orchidaceae 5
Silene acaulis Moss Campion Caryophyllaceae 5
Arum ideum Mountain Arum Araceae 2
Dryas octopetala Mountain Avens Rosaceae 2
Antennaria dioica Evigt bjerg Asteraceae 2
Gentiana parryi Mountain Gentian Gentianaceae 6
Pilosella officinarum Mus-øre Hawkweed Asteraceae 3
Malva moschata Musk Mallow Malvaceae 5
Herminium monorchis Musk Orchid Orchidaceae 1
Orchis italica Naked Man Orchid Orchidaceae 1
Narcissus calcicola Narcissus calcicola Amaryllidaceae 3
Narcissus elegans Narcissus elegans Amaryllidaceae 2
Narcissus serotinus Narcissus serotinus Amaryllidaceae 2
Echium angustifolium Smalbladet bugblomst Boraginaceae 6
Lupinus angustifolius Smalbladet lupin Fabaceae 6
Dactylorhiza traunsteinerioides Smalbladet sump-orkidé Orchidaceae 5
Epipactis leptochila Helleborine med smalle læber Orchidaceae 1
Umbilicus rupestris Navelwort Crassulaceae 1
Campanula trachelium Brændenældebladblomst Campanulaceae 6
Lapsana communis Brystvorte Asteraceae 3
Platanthera hyperborea Northern Green Rein-orkidé Orchidaceae 2
Dactylorhiza purpurella Northern Marsh-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza purpurella var. cambrensis Northern Marsh-orchid var. cambrensis Orchidaceae 5
Silene nutans Nottingham Catchfly Caryophyllaceae 2
Dactylorhiza fuchsii subsp. okellyi O'Kelly's plettet orkidé Orchidaceae 2
Clematis vitalba Gammel skæg Ranunculaceae 2
Nerium oleander Oleander Apocynaceae 6
Scilla monophyllos Enbladet Scilla Asparagaceae 6
Ononis pusilla Ononis pusilla Fabaceae 3
Ophrys apulica Ophrys apulica Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . araneola Ophrys araneola Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . aveyronensis Ophrys aveyronensis Orchidaceae 7
Ophrys bertoloniiformis Ophrys bertoloniiformis Orchidaceae 1
Ophrys sphegodes subsp . cretensis Ophrys cretensis Orchidaceae 7
Ophrys dyris Ophrys dyris Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . gortynia Ophrys gortynia Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . mammosa Ophrys mammosa Orchidaceae 7
Ophrys melena Ophrys melena Orchidaceae 7
Ophrys parvimaculata Ophrys parvimaculata Orchidaceae 7
Ophrys promontorii Ophrys promontorii Orchidaceae 7
Ophrys regis-ferdinandii Ophrys regis-ferdinandii Orchidaceae 5
Ophrys sicula Ophrys sicula Orchidaceae 3
Ophrys x flavicans Ophrys x flavicans Orchidaceae 7
Impatiens capensis Orange balsam Balsaminaceae 5
Orchis sitiaca Orchis sitiaca Orchidaceae 5
Ornithogalum narbonense Ornithogalum narbonense Asparagaceae 2
Orobanche foetida Orobanche foetida Orobanchaceae 5
Senecio squalidus Oxford Ragwort Asteraceae 3
Primula elatior Oxlip Primulaceae 3
Paeonia broteroi Paeonia broteroi Paeoniaceae 5
Echium italicum Bleg bugloss Boraginaceae 6
Onosma lucana Bleg gylden dråbe Boraginaceae 2
Linaria repenserer Bleg tudflax Plantaginaceae 6
Narcissus papyraceus Paperwhite Narcissus Amaryllidaceae 2
Paronychia argentea Paronychia Caryophyllaceae 4
Pedicularis parryi Parry's Lousewort Orobanchaceae 5
Oenanthe lachenalii Persille Vanddråbeurt Apiaceae 2
Tragopogon hybridus Græsgedereskæg Asteraceae 5
Sarcocornia perennis Flerårig glasurt Chenopodiaceae 1
Sonchus arvensis Flerårig sådistel Asteraceae 3
Hypericum punctatum Perforeret perikon Hypericaceae 3
Ophrys phryganae Phrygana Ophrys Orchidaceae 5
Conopodium majus Pignut Apiaceae 2
Matricaria discoidea Pineaple Mayweed Asteraceae 3
Anacamptis papilionaceae Pink Butterfly Orchid Orchidaceae 5
Orchis papilionacea Pink Butterfly Orchid Orchidaceae 5
Silene colorata Pink Catchfly Caryophyllaceae 4
Crepis rubra Pink Hawksbeard Asteraceae 5
Cypripedium acaule Pink Lady's Slipper Orchid Orchidaceae 4
Oxalis articulata Pink Oxalis Oxalidaceae 4
Claytonia sibirica Pink Purslane Portulacaceae 5
Narcissus poeticus Digterens Narcissus Amaryllidaceae 3
Polygala major Polygala major Polygalaceae 6
Hieracium portlandicum Portland Hawkweed Asteraceae 3
Limonium recurvum subsp. portlandicum Portland Sea Spurge Plumbaginaceae 5
Euphorbia portlandica Portland Spurge Euphorbiaceae 2
Erica lusitanica Portugisisk hed Ericaceae 2
Drosophyllum lusitanicum Portugisisk solskin Drosophyllaceae 3
Opuntia ficus-indica Prickly Pear Cactaceae 3
Argemone polyanthemos Stikkende valmue Papaveraceae 2
Sonchus asper Stikkende så-tidsel Asteraceae 3
Primula vulgaris Primrose Primulaceae 3
Orchis provinicialis Provence orkidé Orchidaceae 3
Phacelia sericea Lilla frynser Hydrophyllaceae 5
Lythrum salicaria Lilla løsstrømning Lythraceae 5
Phlomis purpurea Lilla Phlomis Lamiaceae 5
Lathrea clandestina Lilla tandurt Orobanchaceae 5
Ajuga pyramidalis Pyramidebugle Lamiaceae 5
Anacamptis pyramidalis Pyramidal orkidé Orchidaceae 5
Anacamptis pyramidalis var. albiflora Pyramidal orkidé - hvid sort Orchidaceae 2
Rhodiola rhodantha Dronningens krone Crassulaceae 5
Gagea bohemica Radnor Lily Liliaceae 3
Silene flos-cuculi Ragged Robin Caryophyllaceae 5
Ophrys iricolor Rainbow Ophrys Orchidaceae 7
Allium ursinum Ramsons Amaryllidaceae 2
Anthemis rigida Stråleløs kamille Asteraceae 3
Odontites vernus Rød Bartsia Orobanchaceae 5
Silene dioica Red Campion Caryophyllaceae 4
Trifolium pratense Rødkløver Fabaceae 4
Lamium purpureum Red Deadnettle Lamiaceae 5
Cephalanthera rubra Rød Helleborine Orchidaceae 5
Glaucium corniculatum Rød horn-valmue Papaveraceae 4
Vicia benghalensis Red Tufted Vetch Fabaceae 4
Centranthus ruber

Rød baldrian Valerianaceae 4
Gymnadenia rubra Rød vanilje orkidé Orchidaceae 4
Persicaria maculosa Redshank Polygonaceae 5
Linaria reflexa Toadflax med reflekseret frugt Plantaginaceae 3
Ononis repenserer Hvil-harve Fabaceae 5
Rhododendron ponticum Rhododendron Ericaceae 5
Dactylorhiza elata Robust sump-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza elata var. brennensis Robust Marsh-orkidé var. brennensis Orchidaceae 5
Petromarula pinnata Rock salat Campanulaceae 6
Tulipa saxatilis Rock Tulip Liliaceae 5
Gentianopsis thermalis Rocky Mountain Fringed Gentian Gentianaceae 6
Dactylorhiza romana Roman Orchid Orchidaceae 5
Romulea bulbocodium Romulea bulbocodium Iridaceae 5
Epilobium angustifolium Rosebay Willowherb Onagraceae 5
Ranunculus omiophyllus Rundbladet Crowfoot Ranunculaceae 2
Drosera rotundifolia Rundbladet sundug Droseraceae 2
Pyrola rotundifolia Rundbladet vintergrøn Pyrolaceae 2
Saxifraga tridactylites Rue-leaved Saxifrage Saxifragaceae 2
Cistus salviifolius Sage-leaved Cistus Cistaceae 2
Sanguisorba minor Salat Burnet Rosaceae 4
Tragopogon porrifolius Salsify Asteraceae 5
Ophrys tiendedredinifera Sawfly Orchid Orchidaceae 5
Serratula tinctoria Savurt Asteraceae 3
Anagallis arvensis Scarlet Pimpernel Primulaceae 4
Tripleurospermum inodorum Duftfri mayweed Asteraceae 2
Scilla peruviana Scilla peruviana Asparagaceae 6
Calystegia soldanella Havbinding Convolvulaceae 2
Silene uniflora Sea Campion Caryophyllaceae 2
Pancratium maritimum Påskelilje fra havet Amaryllidaceae 2
Eryngium maritimum Sea Holly Apiaceae 6
Tripleurospermum maritimum Sea Mayweed Asteraceae 2
Medicago marina Sea Medick Fabaceae 3
Lathyrus japonicus Sea Pea Fabaceae 5
Cakile maritima Havraket Brassicaceae 2
Armeria pungens Sea Rose Plumbaginaceae 4
Spergularia medier Sea Spurrey Caryophyllaceae 5
Matthiola sinuata Havbestand Brassicaceae 5
Crambe maritima Havkål Brassicaceae 2
Limonium vulgare Hav-lavendel Plumbaginaceae 5
Prunella vulgaris Selvhelbredelse Lamiaceae 5
Serapias apulica Serapias apulica Orchidaceae 4
Serapias neglecta Serapias neglecta Orchidaceae 4
Serapias strictiflora Serapias strictiflora Orchidaceae 7
Jasione montana Sheepsbit Scabious Campanulaceae 6
Scandix pecten-veneris Shepherd's Needles Apiaceae 2
Geranium lucidum Skinnende kranefugl Geraniaceae 5
Asclepias speciosa Prangende Milkweed Apocynaceae 5
Lithodora fruticosa Buskede Gromwell Boraginaceae 6
Anagallis monelli Buskede Pimpernel Primulaceae 6
Platanthera dilatata var. leucostachys Sierra Rein-orkidé Orchidaceae 2
Silene rothmaleri Silene rothmaleri Caryophyllaceae 5
Malcolmia littorea Sølv havbestand Brassicaceae 5
Potentilla anserina Silverweed Rosaceae 3
Hypericum pulchrum Slank perikon Hypericaceae 3
Pseudorchis albida Lille hvid orkidé Orchidaceae 2
Silene gallica Lilleblomstret Catchfly Caryophyllaceae 4
Serapias parviflora Lilleblomstrede Serapias Orchidaceae 4
Ophrys galilaea Lilleblomstrede gule bier Ophrys Orchidaceae 7
Lepidium heterophyllum Smiths Pepperwort Brassicaceae 2
Sonchus oleraceus Glat så tidsel Asteraceae 3
Antirrhinum majus Snapdragon Plantaginaceae 5
Achillea ptarmica Næsevort Asteraceae 2
Gagea serotina Snowdon Lily Liliaceae 3
Galanthus nivalis Snowdrop Liliaceae 2
Yucca glauca Soapweed Yucca Asparagaceae 2
Ophrys fusca Sombre Bee Orchid Orchidaceae 7
Orchis olbiensis Sydeuropæisk tidlig lilla orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza praetermissa Sydlige sump-orkidé Orchidaceae 5
Hyacinthoides hispanica Spansk Bluebell Asparagaceae 6
Iris xiphium Spansk iris Iridaceae 6
Scolymus hispanicus Spansk østersplante Asteraceae 1
Linaria amethystea Spansk paddehør Plantaginaceae 5
Orchis pauciflora Tyndblomstret orkidé Orchidaceae 3
Mentha spicata Spear Mint Lamiaceae 5
Ophrys biscutella Briller Ophrys Orchidaceae 7
Myriophyllum spicatum Spiked Water Milfoil Haloragaceae 1
Tuberaria guttata Plettet Rockrose Cistaceae 3
Trollius laxus Spredende klodseblomst Ranunculaceae 3
Gentiana verna Spring Gentian Gentianaceae 6
Scilla verna Spring Squill Asparagaceae 6
Ecballium elaterium Sprøjtning af agurk Cucurbitaceae 2
Ornithogalum umbellatum Star-of-Bethlehem Asparagaceae 2
Saxifraga stellaris Stjerneklar Saxifrage Saxifragaceae 2
Erodium lebelii Sticky Stork's-bill Geraniaceae 5
Urtica dioica Brændenælde Urticaceae 1
Chenopodium vulvaria Stinkende gåsefod Chenopodiaceae 2
Helleborus foetidus Stinkende Hellebore Ranunculaceae 1
Arbutus unedo Jordbærtræ Ericaceae 4
Spiranthes aestivalis Summer Lady's Tresses Orchidaceae 2
Viola odorata Søde Voilet Violaceae 5
Cephalanthera longifolia Sværdbladet Helleborine Orchidaceae 2
Tanacetum vulgare Tansy Asteraceae 3
Vallisnaria spiralis Tape-græs Hydrocharitaceae 1
Muscari comosum Tassle Hyacinth Asparagaceae 5
Dipsacus fullonum Teasel Dipsacaceae 6
Datura stramonium Thorn-apple Solanaceae 2
Matthiola tricuspidata Trehornet bestand Brassicaceae 5
Acis trichophyllum Trebladet snefnug Amaryllidaceae 2
Armeria maritima Genbrug (havrosa) Plumbaginaceae 5
Serapias lingua Tongue Orchid Orchidaceae 5
Neotinea tridentata Toothed Orchid Orchidaceae 5
Potentilla erecta Tormentil Rosaceae 3
Adoxa moschatellina Rådhusur Adoxaceae 2
Hypericum humifusum Efterfølgende perikon Hypericaceae 3
Potentilla anglica Efterfølgende Tormentil Rosaceae 3
Traunsteinera globosa Traunsteinera globosa Orchidaceae 5
Erica arborea Tree Heath Ericaceae 2
Malva arborea Tree Mallow Malvaceae 5
Phlomis tuberosa Knoldet Phlomis Lamiaceae 5
Oenanthe fistulosa Tubular Water Dropwort Apiaceae 2
Vicia cracca Tufted Vetch Fabaceae 6
Ranunculus asiaticus Turban Buttercup Ranunculaceae 3
Viola biflora To-blomstret violet Violaceae 3
Epipactis dunensis subsp. tynenensis Tyne Helleborine Orchidaceae 2
Sparganium emersum Uforgrenet Bur-reed Sparganiaceae 1
Verbascum arcturus Verbascum arcturus Scrophulariaceae 3
Pedicularis verticillata Verticillate Lousewort Orobanchaceae 5
Vicia melanops Vicia melanops Fabaceae 7
Epipactis purpurata Violet Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis purpurata var. rosea Violet Helleborine Orchidaceae 5
Limodorum abortivum Violet Limodore Orchidaceae 5
Echium vulgare Viper's Bugloss Boraginaceae 6
Erysimum cheiri Wallflower Brassicaceae 3
Ophrys trollii Hveps orkidé Orchidaceae 7
Geum rivale Vandavens Rosaceae 4
Ranunculus fluitans Vand Crowfoot Ranunculaceae 2
Scrophularia auriculata Vand Figwort Scrophulariaceae 4
Myosotis scorpioides Vand Glem-mig-ikke Boraginaceae 6
Lobelia dortmanna Vand Lobelia Campanulaceae 5
Mentha aquatica Vand Mint Lamiaceae 5
Persicaria hydropiper Vandpeber Polygonaceae 2
Callitriche stagnalis Vand Starwort Callitrichaceae 2
Nasturtium officinale Vandkarse Brassicaceae 2
Verbascum sinuatum Wavyleaf Mullein Scrophulariaceae 3
Reseda luteola Svejse Resedaceae 3
Meconopsis cambrica Walisisk valmue Papaveraceae 3
Corallorhiza maculata f. intermedia Western Coralroot (brunstammet) Orchidaceae 1
Corallorhiza maculata f. immaculata Western Coralroot (gul, pletfri) Orchidaceae 1
Corallorhiza mertensiana Western Coralroot Orchid Orchidaceae 1
Neottia cordata var. nephrophylla Western hjertebladet Twayblade Orchidaceae 1
Aquilegia elegantula Western Red Columbine Ranunculaceae 4
Penstemon whippleanus Whipples Penstemon Plantaginaceae 5
Platanthera dilatata White Bog Orchid Orchidaceae 2
Silene latifolia White Campion Caryophyllaceae 2
Lamium album Hvid Deadnettle Lamiaceae 2
Cephalanthera damasonium Hvid Helleborine Orchidaceae 2
Reseda alba Hvid Mignonette Resedaceae 2
Ophrys candica Hvide Ophrys Orchidaceae 5
Fumaria capreolata Hvid ramping-fumitory Papaveraceae 2
Nymphaea alba Hvid åkande Nymphaeaceae 2
Angelica sylvestris Vilde Angelica Apiaceae 2
Brassica oleracea Vildkål Brassicaceae 3
Daucus carota Vilde gulerødder Apiaceae 2
Salvia verbenaca Vilde Clary Lamiaceae 1
Allium ampeloprasum Vilde purre Amaryllidaceae 5
Reseda lutea Wild Mignonette Resedaceae 2
Pastinaca sativa Vilde Pastinak Apiaceae 3
Paeonia mascula Vilde pæon Paeoniaceae 5
Fragaria vesca Vilde jordbær Rosaceae 2
Thymus polytrichus Vilde timian Lamiaceae 5
Limonium sinuatum Bevinget hav-lavendel Plumbaginaceae 5
Eranthis hyemalis Vinterakonit Ranunculaceae 3
Anemone nemorosa Træanemone Ranunculaceae 2
Geum urbanum Wood Avens Rosaceae 3
Vicia orobus Træ Bitter-vetch Fabaceae 5
Melampyrum nemerosum Træ kohvede Orobanchaceae 3
Geranium sylvaticum Wood Crane's-bill Geraniaceae 5
Lilium philadelphicum Wood Lily Liliaceae 4
Teucrium scorodonia Træ salvie Lamiaceae 2
Ophrys scolopax Woodcock Orchid Orchidaceae 5
Ophrys scolopax subsp. apiformis Woodcock Orchid Orchidaceae 5
Lithophragma parviflorum Woodlandstar Saxifragaceae 2
Galium odoratum Woodruff Rubiaceae 2
Oxalis acetosella Træsorrel Oxalidaceae 2
Viola arborescens Woody / Shrubby Violet Violaceae 6
Achillea millefolium Ryllik Asteraceae 2
Anemone palmata Gul anemone Ranunculaceae 3
Lamium galeobdolon Gul ærkeengel Lamiaceae 3
Asfodelinelutea Gul asfodel Xanthorrhoeaceae 3
Parentucellia viscosa Gul Bartsia Orobanchaceae 3
Campanula thyrsoides Gul klokkeblomst Campanulaceae 3
Ciota tinctoria Gul kamille Asteraceae 3
Aquilegia flavescens Gul Columbine Ranunculaceae 3
Pseudofumaria lutea Gul Corydalis Papaveraceae 3
Iris pseudacorus Yellow Flag Iris Iridaceae 3
Narcissus bulbocodium Gul bøjleunderskål påskelilje Amaryllidaceae 3
Glaucium flavum Gul horned-valmue Papaveraceae 3
Lysimachia vulgaris Gul løsstrømning Primulaceae 3
Lupinus luteus Gul lupin Fabaceae 3
Ophrys lutea Gul Ophrys Orchidaceae 3
Lysimachia nemorum Gul Pimpernel Primulaceae 3
Rhinathus minor Gul rangle Orobanchaceae 3
Astericus maritimus Yellow Sea daisy Asteraceae 3
Gagea peduncularis Gul stjerne i Bethlehem Liliaceae 3
Nuphar lutea Gul åkande Nymphaeaceae 3
Trifolium medium Zigzag-kløver Fabaceae 5